Pełnia Księżyca już wkrótce. Na niebie pojawi się Księżyc Łowcy
Pełnia Księżyca to czas, któremu wielu przypisuje wyjątkowe znaczenie. Gdy Księżyc znajduje się w linii prostej pomiędzy Ziemią a Słońcem, możemy mieć problemy ze snem, czuć się nadmiernie pobudzeni albo zaniepokojeni. Księżyc w pełni wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, a naukowcy udowadniają, że aktywność ludzkiego mózgu może być zsynchronizowana z fazami Księżyca.
Co to znaczy pełnia Księżyca?
Pełnia to faza, w czasie której Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Na Ziemi tarcza Księżyca widoczna jest wtedy jako niemal idealne koło. Srebrny Glob świeci jasno i wyraźnie, ponieważ otrzymuje maksimum oświetlenia. Druga strona Księżyca jest niewidoczna i zaciemniona.
Jak często zdarza się pełnia Księżyca?
Księżyc w pełni znajduje się raz w miesiącu. Czasami jednak zdarzają się wyjątki od tej sytuacji – np. w krótkim miesiącu lutym może nie wystąpić żadna pełnia. Raz na jakiś czas (mniej niż trzy lata) w jednym miesiącu Księżyc znajduje się w pełni dwa razy. Tę drugą pełnię nazywa się wtedy Niebieskim Księżycem.
Kiedy jest pełnia Księżyca w październiku?
Księżyc w pełni będziemy mogli zobaczyć na niebie w sobotę 28 października. Będzie to jednak pełnia wyjątkowa, ponieważ w jej trakcie zobaczymy również częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko będzie można zaobserwować o godz. 22.24, jednak Księżyc zacznie wchodzić w cień Ziemi już prawie godzinę wcześniej, bo o 21.35. O godz. 22.15 nastąpi maksimum zaciemnienia Srebrnego Globu.
Inne nazwy pełni w październiku
Księżyc w pełni w październiku nosi różne nazwy. Najczęściej mówi się o nim „Krwawy Księżyc”, ale pojawiają się również sformułowania „Księżyc Łowcy” czy „Księżyc Myśliwych”. Są to nazwy nadane przed pradawne ludy Ameryki Północnej, które w czasie pełni udawały się na polowanie. Ze względu na doskonałą widoczność był to najlepszy czas na tropienie zwierzyny.
Pełnia Księżyca i jednoczesna zmiana czasu
Noc z 28 na 29 października będzie wyjątkowa, ponieważ już kilka godzin później będziemy musieli przestawić zegary. To właśnie w niedzielę o godz. 3 nad ranem następuje zmiana czasu na zimowy. Będziemy mogli więc pospać godzinę dłużej i cieszyć się dłuższym niedzielnym wypoczynkiem.