Amerykanie uważają Ukrainę za sojusznika. Wolą Zełenskiego od Bidena
Jak podał Newsweek, z najnowszego sondażu „The Economist”/YouGov wynika, że 50 proc. dorosłych obywateli Stanów Zjednoczonych pozytywnie ocenia Wołodymyra Zełenskiego. Nieprzychylną opinię o działaniach prezydenta Ukrainy wyraziło 24 proc. uczestników badania.
USA. Zełenski lepszy niż Trump i Biden
Z gorszym wynikiem musi zmierzyć się przywódca USA. Joe Biden otrzymał 42 proc. wspierających jego politykę głosów, a 55 proc. ankietowanych negatywnie oceniło postępowanie głowy państwa. W podobnej sytuacji znalazł się jego poprzednik, którego działania wsparło 42 proc. respondentów, a sprzeciwiło się im 54 proc. badanych.
W sondażu pojawiło się także pytanie związane z ingerencją Stanów Zjednoczonych w konflikt zbrojny wywołany przez Rosję w Ukrainie. 40 proc. Amerykanów stwierdziło, że rząd „ma obowiązek coś zrobić”, a 38 proc. opowiedziało się za wstrzymaniem od interwencji ze względu na „brak konieczności”.
Niezależnie od opinii na temat wsparcia Kijowa w walce z agresorem, 72 proc. badanych przyznało, że uważa Ukrainę za „sojusznika lub przyjaciela USA”, a 13 proc. respondentów określiło państwo jako „wrogie lub nieprzyjazne”.
Amerykanie negatywnie o Putinie
W przypadku Rosji proporcje się odwróciły – 6 proc. ankietowanych stwierdziło, że Moskwa to ich „przyjaciel lub sojusznik”, a 84 proc. nazwało kraj „nieprzyjaznym lub wrogim”. Negatywnie oceniono także Władimira Putina, o którym nieprzychylną opinię ma 80 proc. uczestników badania, a pozytywną – 9 proc.
„The Economist”/YouGov zapytali Amerykanów również o stosunek do konfliktu na linii Hamas-Izrael. Blisko połowa, 47 proc., respondentów stwierdziło, że USA powinny zaangażować się w działania na Bliskim Wchodzie, a 31 proc. zadeklarowało, że – ich zdaniem – rząd nie ma takiego obowiązku. 59 proc. badanych przyznało, że martwi ich eskalacja działań zbrojnych, które mogą rozszerzyć się na inne państwa.