Kościół ma być „bliższy ludziom i mniej biurokratyczny”. Pawłowicz: Gdzie uciekać?
W Watykanie zakończyła się w sobotę sesja Synodu o synodalności. Zgromadzenie podsumowało obrady 40-stronicowym dokumentem. Jak podaje Radio Watykańskie, wśród głównych poruszonych w nim zagadnień znalazły się problemy takie jak diakonat, pokój i kwestia klimatu, ubodzy i migranci, ekumenizm i tożsamość, nowy język i odnowione struktury, rola kobiet i świeckich, ale też „słuchanie wszystkich i pogłębianie nawet najbardziej kontrowersyjnych kwestii”.
Synod w dokumencie potwierdza słuchanie wszystkich, ze szczególną uwagą dla tych, którzy doznali nadużyć i krzywd w Kościele. Hierarchowie w otwarciu na misję dzielenia braterstwa chrześcijan z wyznawcami innych religii, przekonań i kultur postulują, by język liturgiczny był bardziej dostępny dla wiernych.
Synod o migrantach
Wiele miejsca poświęcono ubogim, wyzyskiwany, ofiarom przemocy, rasizmu i handlu ludźmi oraz migrantom. "W centrum uwagi znajdują się migranci i uchodźcy, z których wielu nosi rany wykorzenienia, wojny i przemocy – podkreślono w dokumencie, gdzie zwrócono uwagę, że stają się oni źródłem odnowy i wzbogacenia dla wspólnot, które ich przyjmują, a także okazją do nawiązania bezpośredniej więzi z odległymi geograficznie Kościołami" – czytamy na portalu Radia Watykańskiego.
Synod zwraca uwagę na wrogie postawy wobec migrantów i w tym kontekście zachęca do ich przyjmowania w sposób otwarty, z poszanowaniem ich kultury, tradycji, języka i wierzeń i tworzenia "międzykulturowej komunii między narodami".
W omówieniu dokumentu przez Polską Agencję Prasową został położony duży nacisk na to, że Kościół musi być "bardziej bliski ludziom i mniej biurokratyczny". Depeszę na ten temat skomentowała na portalu X sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była posłanka Prawa i Sprawiedliwości. „Gdzie uciekać?” – spytała Krystyna Pawłowicz.