Rau zaapelował do „obu stron konfliktu w Gazie”. Odpowiedział ambasador Izraela w Warszawie
„Obie strony konfliktu w Gazie powinny natychmiast zaprzestać działań wojennych i umożliwić ludności cywilnej bezpieczne opuszczenie Strefy Gazy” – napisał w środę na portalu społecznościowym X minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Rau apeluje. Zareagował ambasador Izraela
Szef polskiego MSZ zapewnił, że „pracownicy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej oraz centrali MSZ dokonują wszelkich starań, aby pomóc uwięzionym Polakom wydostać się ze strefy objętej działaniami wojennymi”. „Robimy wszystko, by znów byli bezpieczni” – dodał.
Na wpis Raua zareagował ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. „Terroryści Hamasu wykorzystują mieszkańców Gazy i 6500 obywateli innych krajów jako ludzkie tarcze dla swojego morderczego reżimu inspirowanego przez nazistów. Niestety, wśród nich są także obywatele” – skomentował dyplomata.
Pierwsi cywile opuścili Strefę Gazy
W środę ze Strefy Gazy wydostała się pierwsza grupa cywilów. Po raz pierwszy od 7 października, czyli ataku Hamasu na Izrael, otwarte zostało przejście Rafah. Za pośrednictwem Kataru i w koordynacji z USA wynegocjowano porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem zezwalające na ewakuację niektórych osób z Gazy.
Według AFP jako pierwsze Strefę Gazy opuściło kilkadziesiąt osób z podwójnym obywatelstwem. Egipt poinformował, że z przejścia Rafah będzie mogło skorzystać około 90 palestyńskich rannych i prawie 450 osób o podwójnym obywatelstwie z zagranicznymi paszportami. AFP i Reuters relacjonowały, że karetki zaczęły już wyjeżdżać ze Strefy Gazy. Ranni trafią do egipskich szpitali.
Z relacji Reutersa wynika, że na przejściu Rafah zgromadziły się setki osób, czekających na możliwość opuszczenia Strefy Gazy. Agencja podała, powołując się na kilka egipskich źródeł, że w środę z przejścia skorzystało już co najmniej 320 osób posiadających zagraniczne paszporty.