Tłum policjantów i demonstranci. Pierwsza miesięcznica smoleńska po wyborach
W piątek, 10 listopada przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości uczestniczą w pierwszych obchodach miesięcznicy smoleńskiej po wyborach parlamentarnych. Tym razem postanowili je połączyć z uroczystościami poświęconymi jutrzejszemu Narodowemu Świętu Niepodległości.
Warszawa. Obchody miesięcznicy smoleńskiej
Jak relacjonuje „Gazeta Wyborcza”, dzień trzynastej rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęto mszą w jednym z kościołów przy Krakowskim Przedmieściu, w związku z którą zablokowano część ulic w centrum miasta. Policja odgrodziła teren „od kina Kultura aż po ul. Królewską” i zamknęła ulice graniczące z placem Piłsudskiego.
Jarosław Kaczyński i inni działacze PiS złożyli już wieńce pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, a członkowie Lotnej Brygady Opozycji zakończyli comiesięczny happening, zorganizowany w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza. Aktywiści powiedzieli gazecie, że po raz pierwszy spotkali się z tak istotną obojętnością licznie zgromadzonej policji.
Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego
– Za miesiąc też tu będziemy – zapowiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Arkadiusz Szczurek z LBO. Podkreślił, że grudniowa miesięcznica będzie ostatnią przed dymisją dotychczasowego rządu. Inna działaczka, Tita Michalska, podkreśliła, że demonstranci nie wyrażają sprzeciwu wobec samych obchodów tego dnia, ale protestują przeciwko „robieniu tego na nasz koszt”.
„Społeczne obchody w przededniu Narodowego Święta Niepodległości” będą kontynuowane wieczorem. Na godzinę 19:00 zaplanowano mszę w jednym z kościołów na Starym Mieście, po której odbędzie się Marsz Pamięci. Listopadowe obchody zakończy przemówienie Jarosława Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego, wyznaczone na godzinę 21:30.