Tak może wyglądać podział składu Trybunału Stanu. Nieoficjalne doniesienia
Trybunał Stanu to powoływany przez każdą kadencję Sejmu organ sądowniczy, który orzeka w sprawach dotyczących ewentualnej odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustaw w związku z zajmowanymi stanowiskami. Posłowie mają wybrać 16 członków i i dwóch wiceprzewodniczących trybunału.
Trybunał Stanu wstępnie podzielony. Nieoficjalne ustalenia
„Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, 2 zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków Trybunału Stanu powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego” – czytamy w art. 199 Konstytucji. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest pierwszy prezes Sądu Najwyższego.
Z informacji, do których dotarło RMF FM wynika, że przedstawiciele klubów parlamentarnych na wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów ustalili podział miejsc w Trybunale Stanu. PiS ma obsadzić w nim siedem miejsc, Koalicja Obywatelska – sześć, Polskie Stronnictwo Ludowe – dwa, a Polska 2050 i Lewica po jedynym. Termin na złożenie kandydatur upływa w poniedziałek 20 listopada o godz. 16:00.
Politycy PiS przed sądem lub Trybunałem Stanu? Sondaż
W niedawnym sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej", zadano pytanie, czy dzisiejsza opozycja powinna dążyć do postawienia polityków PiS przed sądem lub Trybunałem Stanu.
33,9 proc. stwierdziło, że „zdecydowanie” zgadza się z tym pomysłem. 15,9 proc. oznajmiło, że „raczej” się zgadza. „Raczej nie” odpowiedziało 7,5 proc. Zdecydowanie nie zgodziło się 30,7 proc. ankietowanych. Pozostali ankietowani nie umieli odpowiedzieć na tak postawione pytanie.