Kim są nowi kandydaci do państwowej komisji ds. pedofilii? Poznaliśmy życiorysy
Adwokat Karolina Bućko została zgłoszona przez posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi oraz PSL, zaś Kacper Świtkiewicz ze Stowarzyszenia na Rzecz Praworządności w Oświacie został zgłoszony przez ten podmiot.
Nowi kandydaci do komisji ds. pedofilii
Karolina Bućko ukończyła WPiA na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła aplikację komorniczą, adwokacką i prokuratorską, prowadzi własną kancelarię w Poznaniu. Jest ekspertką w tematyce przemocy domowej, prowadzi także szkolenia dla pracowników Ośrodków Przemocy Społecznej w tym zakresie.
Kacper Świtkiewicz ukończył WPiA Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2020 pełni funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Praworządności w Oświacie. Reprezentuje je w sprawach o uchylenie statutu szkoły albo poszczególnych jego postanowień.
Powołanie nowych członków Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wiąże się z wypełnieniem dwóch wakatów.
Pod koniec marca 2023 r. rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii złożył prof. Błażej Kmieciak; pozostał jednak w składzie komisji. Pod koniec maja z członkostwa w Komisji, a zarazem z funkcji jej wiceprzewodniczącego, zrezygnował Andrzej Nowarski.
W sierpniu z członkostwa w Komisji zrezygnowała Elżbieta Malicka, wyznaczona do niej w 2020 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego.
W skład komisji wchodzi siedmiu członków.
Prof. Kmieciak o rezygnacji: Musi przez to nastąpić istotna zmiana organizacyjna
Rezygnacja Błażeja Kmieciaka miała związek z nowelizacją ustawy o instytucji. Wskazał, że na szefie państwowej Komisji „spoczywać będzie szczególna rola w ramach postępowań wyjaśniających”, przez co „musi nastąpić istotna zmiana organizacyjna”. „Niestety aktualnie nie mogę kontynuować misji na tym stanowisku. Doświadczenie i wiedza w zakresie procedur sądowych przewodniczącego stanowić powinny szczególny gwarant skutecznego działania państwowej Komisji” – brzmiał fragment komunikatu.
Na stronie Sejmu czytamy, że głosowanie ws. powołania członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 ma się odbyć 28 listopada.