Minęło zawieszenie broni pomiędzy Izraelem i Hamasem. Oskarżenie o złamanie rozejmu
O godz. 6.00 minęło zawieszenie broni pomiędzy Izraelem i Hamasem. Kilka minut później Siły Obronne Izraela poinformowały, że walki zostały wznowione z powodu otworzenia ognia przez Hamas, co stanowi naruszenie rozejmu. Izrael na godzinę przed wygaśnięciem zawieszenia broni stwierdził, że przechwycił takietę wystrzeloną ze Strefy Gazy. Z kolei media powiązane z Hamasem donosiły o eksplozjach i ostrzale w Strefie Gazy – podało BBC.
Wysiłki ws. przedłużenia rozejmu prowadziły USA, Egipt i Katar. Stany Zjednoczone podkreśliły, że pracują „z godziny na godzinę” z Katarem, Egiptem i Izraelem, aby spróbować to zrobić. Hamas zadeklarował, że jest skłonny przedłużyć rozejm. Przedłużenie zawieszenia broni zostało poparte przez międzynarodowe organy, które prosiły o więcej czasu na dostarczenie do Strefy Gazy środków medycznych, żywności i paliwa.
Nie udało się kolejny raz przedłużyć rozejmu pomiędzy Izraelem i Hamasem
Jeszcze przed wejściem w życie zawieszenia broni Izrael zapewnił, że jest skłonny go przedłużyć o kolejne 24 godz. za każde 10 uwolnionych osób. Początkowo rozejm, który wszedł w życie 24 listopada, miał trwać cztery dni, ale był dwukrotnie przedłużany. Sekretarz Stanu USA Antony Blinken wezwał Izrael do zwiększenia ochrony ludności cywilnej w przypadku wznowienia ataków na Hamas w Strefie Gazy.
Obecnie uwolnionych zostało 105 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy, którzy zostali wzięci do niewoli podczas ataków na Izrael 7 października. 78 z nich to izraelskie kobiety i dzieci. Hamas zaznaczył, że porozumieniem nie zostało objętych trzech rosyjsko-izraelskich zakładników, dwie kobiety i jeden mężczyzna. W ramach odrębnych ustaleń pomiędzy Hamasem i rządem Egiptu uwolnionych zostało 23 obywateli Tajlandii oraz jeden Filipińczyk.
Bilans starć
Ponadto przed zawarciem porozumienia z Hamasem, uwolniono czterech izraelskich zakładników, a kolejny został uwolniony przez siły izraelskie. Łącznie Hamas miał uprowadzić ok. 240 zakładników. Z kolei podczas rozejmu Izrael wypuścił 240 Palestyńczyków. W atakach Hamasu na Izrael 7 października zginęło 1200 osób. Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy zarządzane przez Hamas twierdzi, że w izraelskiej kampanii odwetowej zginęło ponad 14 800 osób, w tym około 6 000 dzieci.