Opracowanie nowego leku trwa ponad 7 lat. Sztuczna inteligencja przyjdzie z pomocą?
Dodano:
Jak wszyscy jestem podekscytowana możliwościami jakie niosą innowacje w medycynie. Dlaczego? Bo jestem pacjentem i oczekuję i poprawy jakości, i długości życia. Jednak patrząc na dzisiejsze realia w obszarze farmacji można stwierdzić, że są one bardziej skomplikowane niż kiedykolwiek wcześniej, a wyniki analizy działań gigantów farmaceutycznych nie napawają optymizmem. Czy z pomocą przyjdzie sztuczna inteligencja? – zastanawia się dr hab. Katarzyna Kolasa z Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej.
Dr hab. Katarzyna Kolasa, liderka grupy roboczej ds. AI w ochronie zdrowia NIL IN – Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej, prof. Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka ds. cyfryzacji w ochronie zdrowia, autorka książki„The Digital Transformation of the Healthcare SystemHealthcare 5.0”.
90 proc. cząsteczek testowanych w badaniach klinicznych nie osiąga fazy sprzedaży, a zwrot z inwestycji (ROI) z badań i rozwoju spada do 1,2 proc., co jest poziomem najniższym od 10 lat.
Czas opracowywania nowego leku wzrósł do ponad 7 lat, a koszty sięgnęły astronomicznej kwoty 2,3 miliarda dolarów. Droga do nowych terapii staje się coraz dłuższa i kosztowniejsza.
Rzeczywiście, farma nie ma się dobrze, jednak pojawia się światło w tunelu dzięki przedsięwzięciom wykorzystującym sztuczną inteligencję.
Źródło:
Wprost
© ℗
Materiał chroniony prawem autorskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.