Skazanie Kamińskiego i Wąsika. Prezydent wystosował pismo do Hołowni
W środę, 20 grudnia, byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
Sąd Najwyższy podważył ułaskawienie
Wymierzono im karę 2 lat pozbawienia wolności za nadużycia w trakcie badania afery gruntowej. To wyrok zapadły w II instancji, co oznacza, że jest prawomocny.
Postępowanie w tej sprawie zostało wznowione po czerwcowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który stwierdził, że ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika przez prezydenta Andrzeja Dudą w 2016 r. nie wywołało skutków prawnych.
Sąd Najwyższy uznał, że nie można było ułaskawić osób, które nie zostały prawomocnie skazane (wyrok wobec byłych szefów CBA zapadł w I instancji w 2015 r.).
Byli szefowie CBA stracą mandaty poselskie?
Kamiński i Wąsik są obecnie posłami Prawa i Sprawiedliwości. Jednak zgodnie z art. 99 ust. 3 Konstytucji do Sejmu i Senatu nie mogą być wybrane osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności.
W związku z tym należy się spodziewać, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyda niebawem postanowienie o wygaśnięciu mandatów wspomnianych posłów. Z takim poglądem zgadza się prof. Piotr Tuleja, konstytucjonalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Stanowisko prezydenta ws. Kamińskiego i Wąsika
W czwartek, 21 grudnia, Kancelaria Prezydenta opublikowała na X (dawniej Twitter) treść pisma, które zostało skierowane w tej sprawie do marszałka Sejmu. W piśmie podkreślono, że nie ma podstaw do wygaśnięcia mandatów Kamińskiego i Wąsika, gdyż zastosowany wobec nich akt łaski pozostaje w mocy.
Prezydent tłumaczy, że zgodnie z Konstytucją stosowanie ułaskawienia jest jego wyłączną prerogatywą, a polskim porządku prawnym nie istnieje tryb, który pozwala kontrolować poszczególne akty łaski.
Przypomina, że wątpliwości w sprawie Kamińskiego i Wąsika zostały ostatecznie rozstrzygnięte w wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 17 lipca 2018 r.
„Postanowienie w przedmiocie zastosowania prawa łaski jest ostateczne (niewzruszalne i nieodwołalne) oraz niezaskarżalne. (...) Należy jednoznacznie stwierdzić, że na skutek zastosowania prawa łaski (...) nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. (...) Prerogatywa Prezydenta RP, o której mowa w (...) Konstytucji, jest uprawnieniem, które Prezydent RP wykonuje osobiście i bez ingerencji innych podmiotów. (...) W systemie organów państwowych nie istnieje żaden organ, który władny byłby uchylić lub zmienić decyzję Głowy Państwa w przedmiocie stosowania prawa łaski” – czytamy w piśmie Dudy do Hołowni.