Kamiński i Wąsik odwołali się. O ich losie zdecyduje Sąd Najwyższy
20 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłych szefów CBA, a obecnie posłów PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za nadużycia w trakcie badania afery gruntowej na karę 2 lat pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny.
Dlaczego wygaszono mandaty Kamińskiego i Wąsika?
Postępowanie przeciwko Kamińskiemu i Wąsikowi zostało wznowione mimo ich ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę w listopadzie 2015 r. W czerwcu tego roku Sąd Najwyższy orzekł jednak, że akt łaski nie wywołał skutków prawnych.
W orzeczeniu wskazano, że ułaskawić można jedynie osoby prawomocnie skazane. Byli szefowie CBA zostali nieprawomocnie skazani we wspomnianej sprawie przez Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w marcu 2015 r.
Konstytucja stanowi, że do Sejmu i Senatu nie mogą być wybrane osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności. W związku z tym, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał 21 grudnia postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu Kamińskiego i Wąsika.
Kamiński i Wąsik odwołali się do Sądu Najwyższego
Jak donosi „Onet”, Kamiński i Wąsik skorzystali z prawa odwołania się od decyzji marszałka. W środę, 3 stycznia, dokumenty w tej sprawie wpłynęły do Sądu Najwyższego.
– Dzisiaj zostały przekazane do Sądu Najwyższego odwołania ze stosownym pismem przewodnim marszałka Sejmu, ze stosownymi załącznikami. Odwołania te zostały przekazane do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznej — powiedział w rozmowie z „Onetem” szef kancelarii marszałka Sejmu.
Sąd Najwyższy powinien rozpatrzyć odwołanie Kamińskiego i Wąsika w terminie siedmiu dni. Hołownia zapowiedział, że do czasu rozstrzygnięcia odwołania nie usunie parlamentarzystów z sali sejmowej.