Posłowie PiS chcieli powstrzymać Sienkiewicza. Nie udało się. Radio Katowice w stanie likwidacji
W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu – informował 29 grudnia Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Pomimo sprzeciwu posłów Prawa i Sprawiedliwości decyzja o postawieniu jeden ze spółek w stan likwidacji została oficjalna wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. „Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100% akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Katowicach "Radio Katowice" S.A. w likwidacji z siedzibą w Katowicach” – poinformowano w poniedziałek, 8 stycznia.
Decyzja wpisana została także do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców. Likwidatorem spółki został mecenas Paweł Kusak. Ta sama osoba odpowiedzialna będzie za pozostałe 16 spółek regionalnych Polskiego Radia – ono, w przeciwieństwie do Telewizji Polskiej, zostało zdecentralizowane i podzielone na mniejsze oddziały.
Wprowadzenie likwidatora próbowali powstrzymać posłowie PiS
Jak wielokrotnie podkreślono, postawienie spółki w stan likwidacji nie oznacza jej likwidacji. Dla nowej władzy ma być ona wentylem dla łatwiejszego wprowadzania zmian oraz przeniesienia decyzyjności z aktualnego zarządu na wybranego przez szefa MKiDN likwidatora.
Podkreślał to także sam Paweł Kusak, który w oficjalnym liście do rozgłośni Polskiego Radia napisał: „Chcę państwa uspokoić, decyzja ta w żadnym wypadku nie oznacza zamknięcia Państwa rozgłośni. Radio nadal będzie nadawało, a spółka wypełniała swoje zobowiązania”.
Wprowadzeniu takich zmian w Radiu Katowice powstrzymać próbowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. – Podejmujemy działania przeciwko bezprawnej likwidacji mediów publicznych. Złożyliśmy właśnie wniosek do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, aby wystąpiła z urzędu z pozwem o stwierdzenie nieważności uchwały likwidującej radio. Nie ma zgody na łamanie prawa – informował w piątek, 5 stycznia, poseł Paweł Jabłoński.