Co Polacy sądzą o sprawie Kamińskiego i Wąsika? Odpowiedzi mogą zaskoczyć
Prezydent poinformował o wszczęciu procedury ułaskawieniowej wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jednocześnie skierował do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Adam Bodnar odniósł w piątek się do wniosku głowy państwa i przekazał, że wszczął procedurę.
Pracownia United Surveys przeprowadziła badanie na zlecenie Wirtualnej Polski. Wynika z niego, że łącznie 48,1 proc. badanych uważa, że zatrzymanie, a następnie doprowadzenie do więzienia odbyło się w sposób legalny i prawidłowy. Z takim sposobem postępowania „zdecydowanie” zgadza się 33,2 proc. respondentów, a „raczej” się zgadza – 14,9 proc.
Zatrzymanie i doprowadzenie Wąsika i Kamińskiego. Co sądzą Polacy?
Przeciwnego zdania jest 27,7 proc. ankietowanych (19 proc. odpowiedziało, że „zdecydowanie” się nie zgadza). Aż 24,2 proc. badanych nie potrafiło wskazać, czy ujęcie polityków Prawa i Sprawiedliwości przeprowadzono zgodnie z prawem.
Jak odpowiedzi przekładają się na preferencje polityczne? Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości, 54 proc. ankietowanych „zdecydowanie nie zgadza” się ze stwierdzeniem, że zatrzymanie przeprowadzono prawidłowo. 76 procent zwolenników Koalicji Obywatelskiej „zdecydowanie zgadza się” z legalnością działań policji w tej kwestii, podobnie jak wyborcy Lewicy (77 proc.).
Najwięcej niezdecydowanych jest wśród głosujących na Trzecią Drogą – 45 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Osoby, które popierają Konfederację są w tej sprawie podzieleni. Spośród nich najwięcej, bo 47 proc. raczej się nie zgadza z działaniami wobec skazanych prawomocnym wyrokiem sądów polityków Prawa i Sprawiedliwości.
– Fakty są takie, że prezydent przecież dysponuje kompetencją wynikającą z art. 139 konstytucji, czyli prawem łaski i w każdej chwili może z prawa łaski skorzystać – tłumaczył na dzisiejszej konferencji Adam Bodnar. Prof. Piotr Kruszyński, specjalista w dziedzinie prawa karnego wyjaśnia w rozmowie z „Wprost”, jaka jest różnica między aktem łaski a ułaskawieniem.