Abp Jędraszewski ostrzega przed tabletką „dzień po”. Jest zaniepokojony
W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, co otwiera drogę do udostępnienia octanu uliprystalu, będącego jednym z hormonalnych środków antykoncepcyjnych, bez konieczności recepty dla osób powyżej 15 lat.
Burzliwa debata nad tabletką „dzień po”
Debata nad tym zagadnieniem była wyjątkowo gorąca. Momentami pojawiły się skandaliczne wypowiedzi. Jedną z nich Polacy mogli usłyszeć z ust posła PiS Jacka Boguckiego, który słownie zaatakował posła KO Bartosza Arłukowicza, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia.
– Mam tylko jedno pytanie do pana przewodniczącego: z iloma dziewczynkami 15-letnimi i kiedy chce pan uprawiać seks, że panu tak na tym zależy – zapytał poseł PiS.
Swoimi obawami związanymi z tabletką „dzień po” podzielił się również arcybiskup Marek Jędraszewski podczas homilii w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Bieńkówce. W swoim przemówieniu metropolita krakowski zaznaczył, że współczesna młodzież staje przed kolejnymi wyzwaniami, a wspólnym celem powinno być oddanie chwały Bogu poprzez życie zgodne z Ewangelią.
Jędraszewski zaniepokojony moralnymi konsekwencjami
Jędraszewski wyraził swoje głębokie obawy związane z proponowaną dostępnością tabletki „dzień po”. Ostrzegł przed skutkami ubocznymi oraz moralnymi konsekwencjami stosowania tego środka. Zdaniem arcybiskupa, promowanie takiej formy antykoncepcji sprzeciwia się dekalogowi i niesie za sobą tragiczne skutki, niszcząc organizmy młodych kobiet.
– Kolejne niebezpieczeństwa i zagrożenia, które dotykają – niestety – zwłaszcza młodych. Dziś także wiele zależy od tego, byśmy razem wysławiali Boga całym naszym życiem, byśmy trwali przy chrystusowej Ewangelii – mówił w niedzielę Jędraszewski.
Wielu duchownych, w tym abp Jędraszewski, uważa, że walka z dostępnocią tabletki "dzień po" wymaga wspólnej modlitwy i edukacji – zamiast sięgać po rozwiązania, które jak twierdzą, mogą prowadzić do jeszcze większego moralnego i zdrowotnego kryzysu w społeczeństwie.