Obrona cywilna powinna wrócić? Jasna deklaracja Polaków
W sondażu przeprowadzonym przez agencję badawczą IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” 76 proc. ankietowanych poparło pomysł przywrócenia obrony cywilnej. W sposób zdecydowany opowiedziało się za nim 47,6 proc. respondentów, a 28,4 proc. uczestników badania wybrało odpowiedź „raczej się zgadzam”.
Odbudowa obrony cywilnej w Polsce
Sprzeciw wobec powrotu formacji, która „miałaby odpowiadać m.in. za ochronę w czasie wojny, uczestniczyć w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof, utrzymywać schrony” zadeklarowało się 14,6 proc. ankietowanych. Brak zdania w tej sprawie – zaznaczając odpowiedź „nie wiem” – zasygnalizowało 9,4 proc. respondentów.
Na pytanie: „czy przywrócić w Polsce obronę cywilną?” twierdząco odpowiedziało 82 proc. uczestników badania popierających obóz rządowy i 78 proc. biorących udział w sondażu kobiet. Przychylność wobec powrotu formacji sygnalizowały głównie osoby po czterdziestym roku życia, mieszkańcy małych i średnich miejscowości oraz osoby o najniższym wykształceniu.
Za obudową obrony cywilnej opowiedziało się 92 proc. respondentów, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych poparli Lewicę, i 87 proc. ankietowanych, którzy wybrali wówczas Konfederację. 23 proc. uczestników badania przeciwnych pomysłowi zagłosowało w październiku zeszłego roku na Trzecią Drogę, a 21 proc. na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród badanych obecnie popierających PiS powrót formacji negatywnie oceniło 25 proc. osób.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad ustawą o ochronie ludności, wspierane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Na antenie TVN24 szef resortu Marcin Kierwiński zapowiedział, że do końca marca przedstawiony zostanie jej projekt lub zawarte w nim „zaawansowane założenia”.