Wielkopolska „fabryka faktur”. CBA zatrzymało członków grupy przestępczej
Śledztwo prowadzili funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu, pod nadzorem lokalnej prokuratury. Postępowanie toczono ws. „wystawienia, a następnie posługiwania się – w latach 2016–2018 – fakturami poświadczającymi nieprawdę, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych” – podaje w komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Faktury wystawiane były „w związku z realizacją fikcyjnych usług, polegających na drukowaniu i roznoszeniu zaproszeń na pokazy handlowe”. Dokumenty miały wartość ponad 5 mln zł.
Przestępcy mieli tuszować swoje działania, które doprowadziły do uszczupleń podatkowych
Dowody, które zgromadzili śledczy, ujawniają, że „przedsiębiorcy – w ramach prowadzonych działalności gospodarczych – wielokrotnie posługiwali się fikcyjnymi fakturami, używając ich w rozliczeniach ze Skarbem Państwa, co doprowadziło do wielomilionowych uszczupleń podatkowych”.
Poza tym mieli podejmować się „czynności, mających na celu udaremnienie lub utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków finansowych pochodzących z przestępstw karno – skarbowych” – podaje zespół prasowy CBA.
Zatrzymano dwie osoby. Zastosowano wobec nich nieizolacyjne środki zapobiegawcze
W sprawie, na początku lutego, zatrzymano dwie osoby. Prokuratura Regionalna postawiła im zarzuty. Dotyczą: „udziału w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym”, „podawania nieprawdy w fakturze” i „prania pieniędzy”.
Wobec mężczyzn zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze. To dozór policyjny, poręczenie majątkowe (20 tys. zł) i zakaz kontaktu z osobami objętymi zarzutami w postępowaniu.
To pierwsza realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym – podaje CBA.