Prezydent wysłał pismo do premiera. Zajął stanowisko ws. powołania prokuratora krajowego
W piśmie prezydent stwierdza, że funkcję prokuratora krajowego „zajmuje prok. Dariusz Barski, gdyż nie został odwołany przez premiera w trybie (...) ustawy (...) Prawo o prokuraturze” – zaznaczono.
Dalej Duda zwraca uwagę, że Tusk „nie wystąpił o jego zgodę na odwołanie prokuratora krajowego”. Tego, jak wskazał, „bezwzględnie wymaga przepis ustawy”. „Ponadto, z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że prokur. Barski nie zrzekł się stanowiska, ani nie przeszedł w stan spoczynku” – dodał prezydent.
„Nie został skutecznie powołany”
W kontekście kroków podjętych przez Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara w ostatnich tygodniach, w połowie stycznia prezydent „wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Prezesem Rady Ministrów oraz prokuratorem generalnym (...), czego konsekwencją, zgodnie (...) ustawą (...) o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (...), jest zawieszenie – z mocy prawa – postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny”. Według prezydenta kolejne kroki podjęte w tej sprawie, „podejmowane po tej dacie, są bezprawne”.
W opinii prezydenta prok. Korneluk „nie został skutecznie powołany na stanowisko prokuratora krajowego” – biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane okoliczności, a także „brak wyrażenia przez głowę państwa – z uwagi na zawisły spór kompetencyjny – obligatoryjnej opinii, o której mowa w ustawie (...) Prawo o prokuraturze” – brzmi treść pisma z datą 19 marca.
Prok. Korneluk opublikował list otwarty
20 marca prokuratura krajowa opublikowała list otwarty, podpisany przez prok. Korneluka. Adresatami byli zarówno prokuratorzy, asesorzy, asystenci urzędników, jak i pozostali pracownicy PK.
Prokurator zaczął, przypominając, że 14 marca 2024 roku został powołany przez premiera, na wniosek ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego na stanowisko prokuratora krajowego. „Powołanie traktuję jako zaszczyt, ale przede wszystkim wielkie zobowiązanie względem społeczeństwa domagającego się przywrócenia standardów praworządności, jak i wobec państwa prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów oraz urzędników i pracowników prokuratury” – czytamy.