Donald Tusk podsumował 100 dni swojego rządu. „Chciałem szybciej i więcej”
– Każdy z nas ma jakieś wady: moją jest niecierpliwość. Nie jest tajemnicą dla nikogo, kto ze mną pracuje, że zawsze chce, żeby wszystko stało się jak najszybciej, bez marnowania choćby jednej chwili. Np 100 konkretów. Sto dni, myślałem, to kawał czasu, niemal epoka. I rzeczywiście, zobaczcie, ile rzeczy się wydarzyło, ile spraw załatwiliśmy. Chociaż chciałem oczywiście szybciej i więcej, jak zawsze — powiedział Donald Tusk w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Premier przypomniał, że „kiedyś rządy dostawały 100 dni spokoju na dobry początek”. – My nie dostaliśmy. Wojna i wszystkie jej konsekwencje w tym bałagan, jaki nasi poprzednicy załatwili naszym rolnikom, wetujący prezydent, chaotyczna i agresywna opozycja broniąca wściekle swoich pieniędzy i bezkarności – wyliczał szef rządu.
100 dni Donalda Tuska. Premier wylicza zasługi rządu
Następnie polityk wymienił kilka spraw, które udało się załatwić nowym władzom. Podkreślił, że „rozliczenia ruszyły pełną parą”. – Telewizja jest znowu wasza, prokuratura i sądy są wolne od partyjnych nakazów. Polska staje się ponownie pierwszoplanowym graczem. Nie jesteśmy już sami. 600 miliardów odzyskaliśmy w jeden miesiąc – wiem, miało być w jeden dzień. Oni w dwa lata nie dali rady – stwierdził Donald Tusk. Premier wspomniał również, że „polskie rodziny otrzymały 800 plus a pracownicy budżetówki oraz nauczyciele dostali podwyżki”.
– Inflacja poniżej 3 proc. a za chwilę babciowe, podwyżki dla pracowników socjalnych, niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. No i prawa kobiet, tutaj oczywiście nie można czekać – wymieniał polityk. Na koniec nagrania Donald Tusk zapewnił, że „będzie przyspieszenie”.
Jak Polacy oceniają rząd Donalda Tuska?
W badaniu agencji SW Research dla „Wprost” 37,2 proc. Polaków dobrze oceniło działania rządu, z czego 11 proc. wskazało odpowiedź: „Zdecydowanie dobrze”, a 26,2 proc. – „Raczej dobrze”.
Przeciwne zdanie wyraziło łącznie 34,4 proc. ankietowanych, z czego odpowiedź „Zdecydowanie źle” wskazało 19,4 proc., a „Raczej źle” – 15 proc. 28,3 proc. osób wybrało odpowiedź „Ani dobrze, ani źle”.
Jeśli weźmiemy pod uwagę płeć ankietowanych, to nie ma istotnych różnic w przypadku pozytywnej oceny rządu. Niezdecydowanie w ocenie dokonań rządu Donalda Tuska w badaniu agencji SW Research dla „Wprost” maleje wraz z wiekiem.