Bodnar o uchwale w sprawie TK. Może wpłynąć na publikowanie wyroków
Na początku marca Sejm podjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Głosowanie miało być pierwszym krokiem do rozwiązania problemu nieprawidłowo obsadzonych miejsc w organie.
Uchwała w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
O konsekwencjach przyjęcia aktu w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News opowiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Przyznał, że sam – jako Prokurator Generalny – zmienił podejście do spraw, które toczą się przed TK. – Nie powinienem w nich uczestniczyć tak długo, jak się nie zmieni sytuacja dotycząca zarówno tzw. sędziów-dublerów, jak i prezesury pani Julii Przyłębskiej – oznajmił.
Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że od czasu przyjęcia uchwały organ nie ogłosił jeszcze żadnego wyroku. Przyznał, że kolejne decyzje w tej sprawie mogą zostać podjęte wtedy, kiedy do tego dojdzie. – Do tej pory istniała praktyka publikowania wyroków z adnotacją (...) Myślę, że są duże szanse, że ta praktyka pójdzie dalej niż tylko zamieszczanie adnotacji – zapowiedział.
Wystosowano apel o rezygnację
Zapytany o to, czy orzeczenia TK nie będą już publikowane w Dzienniku Ustaw, nie potwierdził. – Decyzje w tym względzie podejmuje Prezes Rady Ministrów, który będzie się pewnie w tym temacie konsultował z panem ministrem Berkiem – wyjaśnił.
Prokurator Generalny przyznał również, że istotnym elementem uchwały jest skierowany do nieprawidłowo wybranych sędziów apel o rezygnację. – Myślę, że nie doceniamy tego, że upływ czasu powoduje, że niektóre osoby, które w ostatnich latach zdecydowały się na uczestniczenie w tworzeniu tego systemu niedemokratycznego, mogą uznać, że może jednak lepiej się wycofać, niż dalej w tym tkwić – podsumował.