Najprawdopodobniej we wtorek skład rządu
Ruszają prace zespołów negocjacyjnych - jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP - negocjacje koordynować mają sekretarz generalny Platformy Grzegorz Schetyna oraz wiceszef klubu PSL Eugeniusz Grzeszczak.
Chlebowski powiedział po posiedzeniu zarządu partii, że w czwartek Schetyna i Bronisław Komorowski spotkają się z przedstawicielami ludowców i uzgodnią wstępny podział komisji sejmowych.
W piątek zbiera się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL oraz nowy klub parlamentarny Stronnictwa, który ma wybrać skład zespołu negocjacyjnego do rozmów z Platformą Obywatelską. Grzeszczak powiedział PAP, że oprócz "zespołu politycznego", powstaną 2-3 zespoły techniczne, które będą negocjowały warunki w poszczególnych obszarach - np. gospodarki czy polityki społecznej.
Do soboty Platforma ma wymienić się z PSL propozycjami dotyczącymi przyszłego kształtu Rady Ministrów oraz założeniami polityki społeczno-gospodarczej. W poniedziałek Pawlak spotka się z Tuskiem, a we wtorek ma zostać zaprezentowany skład rządu - zapowiedział Chlebowski.
Chlebowski zapewnił, że nie bierze pod uwagę - jak spekulowały media - objęcia resortu finansów. Pytany o swoją kandydaturę na ministra gospodarki nie zaprzeczył, ale - jak podkreślił - decyzja należy do Tuska.
Według Chlebowskiego, wszystko wskazuje na to, że nie dojdzie do połączenia resortu skarbu i gospodarki.
Poseł PO powiedział też, że Radosław Sikorski jest jednym z kandydatów na szefa MON. Wcześniej Tusk w rozmowie z dziennikarzami wymienił Sikorskiego - obok Jerzego Buzka - jako kandydatów na ministra spraw zagranicznych. Nieoficjalnie w PO mówi się, że na kierowanie MON-em liczy obecny szef klubu PO Bogdan Zdrojewski.
Niewykluczone też, że klubem parlamentarnym PO będzie kierował Schetyna. Według informacji PAP, Tusk liczy na to, że Schetyna "silną ręką" pokieruje ponad 200-osobowym klubem PO. Część mediów wskazywała na Schetynę jako "murowanego" szefa MSWiA, ale - jak dowiedziała się PAP - Schetyna wcale nie jest zdecydowany na kierowanie tym resortem. Innym kandydatem na to stanowisko jest były szef MSWiA Marek Biernacki.
Chlebowski powiedział też, że Platforma rozważa albo powołanie trzech komisji śledczych (ds. akcji CBA w ministerstwie rolnictwa, śmierci Barbary Blidy i sprawy Beaty Sawickiej) albo przyjęcie "specustawy" powołującej jedną komisję, która zajęłaby się wyjaśnieniem tych spraw.pap, ss