Polska uruchomiła procedury bezpieczeństwa. Dowództwo wydało komunikat
W porannym komunikacie wskazano, że decyzja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju.
„Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy” – podano.
W komunikacie podkreślono, że wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację.
Po godzinie 7:00 opublikowano aktualizację. „Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia, operowanie dyżurnego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej” – wskazano.
DORSZ wydało komunikat w sprawie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej
Federacja Rosyjska od piątkowego poranka prowadzi wzmożony ostrzał terytorium Ukrainy. Na obszarze całego kraju obowiązuje alarm przeciwlotniczy. Poprzedniego wieczora rakieta spadła na budynek mieszkalny w Dnieprze, wywołując pożar, którego do tej pory nie udało się ugasić. W zdarzeniu tym dziewięć osób zostało rannych. Z informacji przekazywanych przez lokalna władze wynika, że pod gruzami wciąż mogą znajdować się ludzie.
„Ścisłe centrum miasta. Cywile. Ofiar jest już dziewięć. Niestety, walczymy z draniami, którzy nie mają żadnych ludzkich cech. Myślcie o tym stale” – zaapelował burmistrz Dniepru Borys Filatow. Rosyjscy okupanci regularnie ostrzeliwują ten region. 14 kwietnia 12 osób zostało rannych w wyniku upadku fragmentów rosyjskiej rakiety wystrzelonej na Dniepr.
O poderwaniu polskich i sojuszniczych samolotów w związku z atakami rakietowymi Rosji na Ukrainę Dowództwo Operacyjne RSZ po raz ostatni informowało 11 kwietnia.
W piątkowy wieczór Donald Tusk podsumował ustalenia szczytu Rady Europejskiej. Najważniejszą kwestią omawianą przez przywódców byłą pomoc dla Ukrainy zmagającej się z rosyjską agresją.