Adam Bodnar powołał kolejny zespół ds. Pegasusa. Poprzedni zostaje rozwiązany
Zarządzenie wydano 22 kwietnia. „Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Śledczy do zbadania legalności, zasadności i prawidłowości wykorzystania przez funkcjonariuszy publicznych oprogramowania Pegasus w związku z podejmowanymi przez stosowne służby czynnościami operacyjnymi” – poinformowała Prokuratura Krajowa.
Poprzedni zespół powołany został 20 lutego, nieco ponad dwa miesiące temu. Nie podlegał on jednak bezpośrednio pod Prokuraturę Krajową, a był zespołem prokuratorów w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Z wejściem w życie nowego zespołu, poprzedni zostaje rozwiązany.
Szeroki zakres działań zespołu ds. Pegasusa
Rozszerzony został także zakres działań nowego zespołu. Obecnie obejmują one trzy szeroko rozpisane punkty.
Pierwszy z nich dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Dochodzić do niego miało przez „bezprawne ich inicjowanie i wykorzystanie programu Pegasus”, a także „bezprawne wykorzystanie pozyskanych materiałów”.
Kolejny wątek dotyczy podejmowania bezprawnych działań, w tym „w ramach form zjawiskowych podżegania lub pomocnictwa, zmierzających do nieuzasadnionego wykorzystania programu Pegasus wobec określonych osób z powodów innych, niż zapobieganie, wykrycie, ustalenie sprawców, a także uzyskanie i utrwalenie dowodów, w zakresie przestępstw umyślnych ściganych z oskarżenia publicznego”.
Trzecim punktem zakresu prowadzonego postępowania są „nieprawidłowości w podejmowanych przez funkcjonariuszy publicznych działaniach stanowiących przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w związku z dopuszczeniem do wykorzystania programu Pegasus jako środka realizowania kontroli operacyjnej, a także wprowadzenia w błąd innych organów w celu wykorzystania go w konkretnych sprawach”.
Na czele zespołu prok. Józef Gracek
Nowy zespół składać będzie się z pięciu prokuratorów. Prokuratura Krajowa opisuje ich jako „doświadczonych” i „posiadających bogate doświadczenie zawodowe w prowadzeniu spraw w których stosowano techniki operacyjne”.
Na czele zespołu stanie prok. Józef Gracek. Ponadto będzie on „odpowiedzialny za współpracę z Sejmową Komisją Śledczą powołaną uchwałą Sejmu RP z dnia 17 stycznia 2024 roku”.