Posłowie, senatorowie i ministrowie. Duże zmiany po wyborach do europarlamentu
W drugą niedzielę czerwca w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Na półtora miesiąca przed głosowaniem ugrupowania kończą kompletować listy kandydatów, a politycy i media informują o pierwszych, potwierdzonych i potencjalnych, nazwiskach.
Ministrowie na listach do Parlamentu Europejskiego
Z ustaleń RMF FM wynika, że o pewnym starcie można mówić m.in. w kontekście ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Do europarlamentu kandydować może również minister aktywów państwowych Borys Budka oraz senatorowie: Grzegorz Schetyna i Tomasz Grodzki. Listy Koalicji Obywatelskiej dopełnić mają: Bartosz Arłukowicz, Bogdan Zdrojewski, Andrzej Halicki i Janusz Lewandowski.
Lewicę reprezentować ma troje wiceministrów. Rozgłośnia informuje, że na listach może znaleźć się wiceszef resortu sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek, spraw zagranicznych – Andrzej Szejna oraz kultury i dziedzictwa narodowego – Joanna Scheuring-Wielgus. W wyborach wystartować ma także minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, będący posłem Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jarosław Kaczyński mobilizuje posłów
Prawo i Sprawiedliwość wystawić ma m.in. Joachima Brudzińskiego, Adama Bielana, Witolda Waszczykowskiego i Patryka Jakiego. Partię reprezentować może także były prezes Orlenu Daniel Obajtek oraz były szef MSWiA Mariusz Kamiński. Na liście pojawić się może również były wiceszef CBA Maciej Wąsik, a dopiero za nim były prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.
Jak podaje RMF FM, Jarosław Kaczyński chce, żeby w wyborach wystartowało jak najwięcej posłów i senatorów PiS. Jednym z parlamentarzystów ma być Joanna Lichocka, która może znaleźć się na wysokim miejscu. Kandydować do europarlamentu nie będzie natomiast Mateusz Morawiecki.