Zastępcy Daniela Obajtka również przebywają za granicą. Szukali kraju, gdzie nie ma ekstradycji
Prokuratura prowadzi co najmniej sześć śledztw ws. Orlenu. Postępom śledczych z zagranicy przygląda się nie tylko Daniel Obajtek, ale też dwójka jego zastępców: Michał Róg i Adam Burak – podaje Onet. Służby od 2023 r. posiadały informację, że byli członkowie zarządu państwowej spółki, na wypadek przegranej PiS w wyborach parlamentarnych przygotowują się do ucieczki z Polski z obawy o swoje prawne bezpieczeństwo.
ABW taką informację dostała od samego Orlenu. Burak miał kupić nieruchomość w Turcji i starać się o obywatelstwo tego kraju. Pomagać mieli mu Zbigniew Maj i przyjaciółka byłego wiceprezydenta Wrocławia Michała Janickiego, zatrzymanego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne za korupcję, która prowadzi z konsulem honorowym Turcji firmę. W zamian miała otrzymać posadę w zarządzie jednej ze spółek Orlenu. Burak miał chcieć zamieszkać kraju, gdzie nie może być ekstradycji.
Notatka ABW ws. Adama Buraka
W notatce poświęconej byłemu zastępcy Obajtka podkreślono także, że miał zatrudniać w państwowej spółce współpracowników Patryka Jakiego, co miało mu zapewnić ewentualną ochronę ze strony lidera Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry, który przed wyborami był Prokuratorem Generalnym. Burak domu w Turcji miał zacząć szukać w pierwszej połowie 2022 r., kiedy prokuratura wszczęła śledztwo ws. zatrudnienia jego matki w podmiotach świadczących usługi na rzecz Orlenu.
Dom byłemu członkowi zarządu państwowej spółki miał pomagać szukać Maj. Ten zaprzecza i podkreśla, że Buraka „zna jedynie służbowo i nie wie jakie nieruchomości kupował za granicą”. – Twierdzono, że wywoziłem mu w tym celu jakieś pieniądze za granicę. Tyle że i to bzdury – skomentował były komendant główny policji.
Były członek zarządu Orlenu nie zamierza wracać do Polski?
Były zastępca Obajtka z Polski miał wyjechać niedługo po swoim odwołaniu w lutym br. – Wyjeżdżał raczej w pośpiechu, ściągając po znajomych pieniądze, które byli mu winni z okazji jakichś wspólnych interesów – powiedziała jedna z osób, które mają z nim kontakt. Burak miał nie zamierzać wracać do Polski.
Z kolei Róg miał szukać nieruchomości w Turcji, Albanii i przede wszystkim w Dubaju. W ściśle tajnej notatce ABW wskazywała na potencjalny konflikt interesów w związku z jego zaangażowaniem w spółkę Involt i próbą nawiązania przez Orlen współpracy ze spółką Synthos, z którą Orlen tworzy teraz spółkę odpowiedzialną za budowę małych reaktorów jądrowych. Wyliczono, że na polecenie byłego członka zarządu Orlenu w spółkach zależnych zatrudniono ponad 50 osób.
Daniel Obajtek reaguje ws. Michała Roga
Na treść notatki odpowiedział w oficjalnym piśmie Obajtek, który nie posiadał certyfikatu dostępu do informacji niejawnych. Podkreślił, że te „insynuacje nie zostały poparte żadnymi dowodami”, a sprawa miała być wymierzona w jego osobę.