To oni żegnają się ze stanowiskami. Rekonstrukcja rządu stała się faktem
Zapowiadana od wielu tygodni rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił w piątek, że przyjął rezygnację czterech ministrów, którzy wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chodzi o Borysa Budkę, Marcina Kierwińskiego, Krzysztofa Hetmana i Bartłomieja Sienkiewicza.
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk przedstawił nazwiska
Szef rządu przedstawił również nazwiska osób, które ich zastąpią. Nowym ministrem aktywów państwowych zostanie Jakub Jaworowski, ministrem spraw wewnętrznych i administracji – Tomasz Siemoniak, ministrem rozwoju i technologii – Krzysztof Paszyk, a ministrem kultury i dziedzictwa narodowego – Hanna Wróblewska.
Premier zapowiedział wcześniej, że szefowie ministerstw „od razu przystąpią do pracy”, rozpoczynając swoje misje w resortach jeszcze przed oficjalnym powołaniem ich do rządu. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 10 maja, na godzinę 10:30. Wówczas Andrzej Duda ostatecznie zatwierdzi zmiany w składzie Rady Ministrów.
Zmiany w Radzie Ministrów przed wyborami do PE
Nazwiska nowych ministrów do ostatniej chwili były tajemnicą. Wśród kandydatów na szefa resortu aktywów państwowych wymieniano Roberta Kropiwnickiego, Jana Grabca i Agnieszkę Pomaską. Na stanowisku obejmowanym dotychczas przez Sienkiewicza widziano Małgorzatę Kidawę-Błońską i Andrzeja Wyrobca. W przypadku ministerstwa rozwoju i technologii mówiono natomiast o Andrzeju Grzybie.
Rekonstrukcja rządu związana jest z wyborami do europarlamentu. Chociaż premier początkowo zapowiadał, że zmiany obejmą także ministrów, którzy „nie wykorzystali optymalnie” pierwszych miesięcy w resortach, kilka dni przed ich ogłoszeniem zapewnił, że będą dotyczyły wyłącznie kandydatów na stanowiska w Brukseli.