Świat literatury w żałobie. Alice Munro zmarła w wieku 92 lat
Kanadyjska pisarka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, odeszła w wieku 92 lat w domu opieki w Ontario. O śmierci kanadyjskiej pisarki poinformowała we wtorek gazeta „The Globe and Mail”. Powołując się na źródła w rodzinie dziennikarze przekazali, że od 10 lat cierpiała ona na demencję.
Nie żyje Alice Munro
Alice Munro urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham w prowincji Ontario w Kanadzie w rodzinie hodowców lisów i drobiu. Do Vancouver przeniosła się w 1951 roku ze swoim pierwszym mężem, Jamesem Munro.
Pisarka siebie za czasów związku z pierwszym mężem opisywała jako „gospodynię domową B-minus”. Musiała prosić go nawet o pieniądze na zakupy spożywcze. Pisać zaczynała dopiero, kiedy ich córki kładły się spać. To wtedy też zaczęła pisać krótkie formy, które przyniosły jej największą sławę. Przy dłuższych – jak sama mówiła – nie mogła się skupić przy nadmiarze obowiązków.
Opowiadania przyniosły jej sukces
Jej pierwsze teksty publikowane były w gazetach. Dopiero potem przełożyły się ona na wydany w 1968 roku zbiór opowiadań „Taniec szczęśliwych cieni”. Momentalnie zdobył on najważniejszą wówczas kanadyjską nagrodę literacką – Nagrodę Gubernatora Generalnego.
W 1972 roku Alice Munro rozwiodła się z pierwszym mężem. Sukces pierwszego opowiadania sprawił, że w pełni skupiła się na pisaniu. W 1976 roku ponownie wzięła ślub, tym razem z geografem Geraldem Fremlinem. Para żyła razem do jego śmierci w 2013 roku.
Najpierw Nagroda Bookera, potem Nobla
W 1980 roku pisarka otrzymała nominację do Nagrody Bookera za „Za kogo ty się uważasz?”. I choć wtedy nie udało jej się jej zdobyć, w 2009 roku odebrała Nagrodę Bookera za całokształt twórczości.
Zaledwie cztery lata później – w 2013 roku – pisarka otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Określono ją wtedy „mistrzynią współczesnego opowiadania”. Była pierwszą Kanadyjką wyróżnioną tą nagrodą.
Jej książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. W Polsce ukazały się m.in. „Taniec szczęśliwych cieni”, „Za kogo Ty się uważasz?”, „Księżyce Jowisza”, „Dziewczyny i Kobiety”, czy „Widok z Catle Rock.