Generałowie zdecydowali. Ważne stanowisko nie dla Polski
Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Irlandii Sean Clancy ma zostać szefem Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Wyboru dokonali szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich UE.
Komitet Wojskowy Unii Europejskiej. Polski generał skomentował wybory
Ich decyzję musi jeszcze zatwierdzić Rada Unii Europejskiej. O stanowisko ubiegał się także polski generał Sławomir Wojciechowski. PAP nieoficjalne dowiedział się, że jako jedyny kandydat nie był on szefem sztabu i to przesądziło o przegranej. Generał także zwrócił uwagę na tę przyczynę.
– Do tej pory w historii nie wydarzyło się tak, żeby został wybrany oficer niebędący szefem sztabu generalnego. Zaryzykowaliśmy dość dużo, zainwestowaliśmy, mieliśmy ogromne wsparcie pana premiera (Donalda Tuska), MON, MSZ i całej dyplomacji, ale nie byliśmy jedynymi, którzy zabiegają o te rzeczy – wyjaśnił.
W rozmowie z mediami tłumaczył, że Polacy przedstawili „swoją wizję przyszłości, jak powinien funkcjonować komitet wojskowy UE i jak się okazało wizja ta nie była dość atrakcyjna bądź zadziałały inne mechanizmy, których nie jest w stanie skomentować”.
– Nie dramatyzowałbym z tego powodu, bo zakładaliśmy, że jest to nieprzewidywalne – dodał.
Komitet Wojskowy Unii Europejskiej to najwyższy organ wojskowy w Radzie UE. Zajmuje się m.in. kierowaniem wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi — zwłaszcza planowaniem i realizacją misji oraz operacji wojskowych.
Komitet składa się z szefów sztabu państw członkowskich. W obradach zwykle reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi.
Ma stałego przewodniczącego, wybieranego przez krajowych szefów sztabu i mianowanego przez Radę. Najbliższe posiedzenia Komitetu są zaplanowane na 21 maja i 5 czerwca.