Górale dogadali się z ministerstwem. „Porozumienie dobre dla wszystkich”
Podczas rozmów ustalono katalog 12 zmian – donosi Onet. – Jest porozumienie dobre dla wszystkich. Nikt nie dostał tego, z czym tu przyszedł, ale jest kompromis – zapewniła po spotkaniu ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Daria Gosek-Popiołek poinformowała, że ustalono zwiększenie przerwy w pracy koni (60 min po kursie zamiast 20 min), ponowne przeliczenie obciążenia koni wożących turystów do Morskiego Oka, a także dwie osoby dorosłe i i dwoje dzieci mniej na wozach. Tatrzański Park Narodowy rozpocznie testy elektrycznego busa na trasie do Morskiego Oka, który mógłby zabierać 16 osób jednocześnie.
TPN zgodził się na zmiany w trosce o dobrostan zwierząt
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało treść postanowienia. „Kierując się wspólną troską o dobrostan zwierząt i troską o lokalną społeczność, mając na uwadze opinię publiczną oraz zachodzące zmiany społeczne, zrównoważony rozwój turystyki i lokalne tradycje góralskie wypracowaliśmy katalog zmian i postanowień, który ma poparcie wszystkich grup uczestniczących w spotkaniu” – czytamy.
Zgodziliśmy się na:
1. Ponowne przeliczenie obciążenia koni; przeprowadzi je osoba wskazana wspólnie przez TPN, organizacje społeczne i fiakrów oraz samorząd. Ekspert zostanie zaopiniowany dodatkowo przez Państwową Radę Ochrony Przyrody.
2. Dalsza rozmowa w sprawie zaprzestania wydawania licencji dla fiakrów będzie kontynuowana na osobnym spotkaniu. Za jego organizację odpowiada TPN i data zostanie ustalona w ciągu 14 dni.
3. Konie na włosienicy będą miały 60-minutowy postój. Decyzja wchodzi w życie od 1 czerwca.
4. Czujniki badające korelację temperatury i wilgotności zostaną zainstalowane przez TPN na Palenicy i na Włosienicy. TPN wciągu 14 dni poinformuje o szczegółach tego procesu. 5. Komisja weterynaryjna wyznaczy warunki bezpieczne dla pracy koni na trasie do Morskiego Oka (korelacja między temperaturą i wilgotnością). Po przekroczeniu tzw. czerwonej linii ruch koni zostanie wstrzymany.
6. Do komisji weterynaryjnej zostanie przyjęta piata osoba – lek. wet. Marta Rykata. 7. Komisja weterynaryjna wyda rekomendacje dot. badania koni po sezonie (po najbliższym posiedzeniu).
8. Komisja weterynaryjna wyda rekomendacje dot. podkuwania koni (po najbliższym posiedzeniu).
9. TPN zorganizuje rozmowy w sprawie możliwości rekreacyjnego wykorzystania koni na terenie TPN. Spotkanie zostanie wyznaczone w ciągu 30 dni.
10. TPN rozpocznie testy busa elektrycznego na trasie do Morskiego Oka. Testy ruszą najpóźniej od 1 czerwca.
11. Ustalono obniżenie limitu osób na wozie – o dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci od 1 czerwca. Robocze spotkanie po otrzymaniu wyników z punktu 1 posłuży do wypracowania dalszych rekomendacji w tej sprawie.
12. Komisja weterynaryjna na kolejnym spotkaniu zdecyduje o ewentualnym rozszerzeniu katalogu badań dla koni.
Zwrócono ponadto uwagę, że przejęte rozwiązania nie wyczerpują problemu i są elementem dialogu, który ma być kontynuowany.