W Puszczy Białowieskiej zabraknie rysia? To „efekt barierowy”
Badacze z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży ustawili około 60 fotopułapek, które gromadzą dla nich informacje. Naukowców interesuje szczególnie temat wpływu stalowej bariery na zwierzęta. Przypomnijmy, że zbudowany na granicy z Białorusią mur ma wysokość 5,5 metrów.
Bariera ciągnie się przez 186 kilometrów, wzdłuż granicy z Białorusią w Podlaskiem. Przechodzi w tym także przez Puszczę Białowieską.
Zwierzęta straciły siedliska
Naukowcy, by wyciągnąć wnioski, będą analizowali dane z ostatnich dziewięciu lat. Wezmą pod uwagę także kryzys migracyjny i zwiększoną aktywność wojska w tym obszarze. – Od 2015 roku prowadzimy tutaj monitoring dużych ssaków drapieżnych z wykorzystaniem fotopułapek, więc mamy dane na temat aktywności zwierząt w różnych miejscach puszczy, również przy granicy, aktywności ludzi, pojazdów – mówił Polskiej Agencji Prasowej profesor Rafał Kowalczyk z IBS PAN.
Jak wspominał badacz, przez budowę zapory zwierzęta odsunęły się od granicy. Wyjaśnił, że zauważalny jest tak zwany efekt barierowy, związany z utratą siedlisk.
– Zbudowanie zapory na granicy odcięło zwierzęta od około 50 kilometrów kwadratowych powierzchni puszczy – powiedział i dodał, że że taką ma mniej więcej powierzchnię teren między granicą a białoruskim systemem zabezpieczeń ochrony granicy. Bariera odebrała zatem zwierzętom spory pas siedlisk.
Populacja rysia na tym obszarze może całkiem zaniknąć
– Jeśli tutaj mamy izolację populacji różnych zwierząt, na przykład rysia, spadek zmienności genetycznej będziemy obserwować przez wiele lat, aż być może do zaniku zupełnie tej populacji – wyjawił profesor Kowalczyk.
Jego zdaniem zapora „wprowadziła ogromne zaburzenie, nie tylko izolację, ale zaburzenie struktury przestrzennej, socjalnej” rysi. Wskazał, że wiele z tych zwierząt straciło część swojego terytorium. Istnieje także ryzyko, że samice mogą nie zdobyć na swoim terenie wystarczająco dużo pokarmu, by móc nakarmić młode. I to także może wpływać na już i tak niską przeżywalność rysi.
Profesor zaznaczył, że bariery tego typu mają wpływ szczególnie na większą zwierzynę i „muszą być badane, żebyśmy poznawali skutki dla dzikiej przyrody”. – Wiemy, że te bariery wpływają na ciągłość ekologiczną, na przepływ genów, więc mają ogromne znaczenie dla wielu gatunków zwierząt, szczególnie tych większych – podkreślił badacz.
Wyników badań możemy spodziewać się za rok.