„Wyniki pomiarów zaskoczyły naukowców”. Nowe odkrycie o jądrze Ziemi
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii udowodnili, że wewnętrzne jądro zaczęło zmniejszać swoją prędkość około 2010 roku. Sprawa była przedmiotem rozważań naukowców od 20 lat. Niektóre badania wskazywały, że wewnętrzne jądro Ziemi obraca się szybciej niż powierzchnia planety. Najnowsze badanie wykazało jednak, że zaczęło zwalniać.
– Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem sejsmogramy, które wskazywały na tę zmianę, byłem zdumiony. Ale kiedy znaleźliśmy jeszcze ponad 20 obserwacji sygnalizujących ten sam wzorzec, wynik był nieunikniony. Wewnętrzny rdzeń spowolnił po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci. Inni naukowcy argumentowali ostatnio za podobnymi i różnymi modelami, ale nasze najnowsze badanie zapewnia najbardziej przekonujące rozwiązanie – powiedział prof. John Vidale z USC.
Naukowcy zbadali fale sejsmiczne powstałe podczas trzęsień ziemi
Jądro wewnętrzne Ziemi jest stałą żelazowo-niklową kulą otoczoną ciekłym żelazno-niklowym jądrem zewnętrznym. Jest mniej więcej wielkości Księżyca i znajduje się prawie pięć tysięcy km pod nami. Aby stworzyć wizualizacje ruchu jądra wewnętrznego, naukowcy muszą wykorzystywać fale sejsmiczne powstałe podczas trzęsień ziemi.
Uważa się, że wewnętrzne jądro Ziemi odwraca się i cofa w stosunku do powierzchni planety, ponieważ po raz pierwszy od około 40 lat porusza się nieco wolniej zamiast szybciej niż płaszcz Ziemi. W porównaniu do prędkości w poprzednich dekadach, wewnętrzne jądro zwalnia.
Niespotykane podejście naukowców
Prof. Vidale razem z Wei Wangiem z Chińskiej Akademii Nauk w przeciwieństwie do innych badań wykorzystali kształty fal i powtarzające się trzęsienia ziemi. Powtarzające się trzęsienia ziemi to zdarzenia sejsmiczne, które występują w tym samym miejscu i powodują powstanie identycznych sejsmogramów.
Naukowcy zebrali i przeanalizowali dane sejsmiczne zarejestrowane wokół archipelagu Sandwich Południowy z 121 powtarzających się trzęsień ziemi, które wystąpiły w latach 1991-2023. Wykorzystali również dane z bliźniaczych radzieckich testów nuklearnych w latach 1971-1974, a także z powtarzających się francuskich i amerykańskich testów nuklearnych z innych badań jądra wewnętrznego.
Jądro Ziemi obraca się najwolniej od 2010 r. Amerykański naukowiec o konsekwencjach
Prof. Vidale wyjaśnił, że spowolnienie prędkości jądra wewnętrznego było spowodowane przez wzburzenie ciekłego żelaza, które je otacza, co generuje pole magnetyczne Ziemi, a także przyciąganie grawitacyjne z gęstych obszarów leżącego nad nim skalistego płaszcza.
Naukowiec z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zaznaczył, że o konsekwencjach zmiany w ruchu jądra wewnętrznego dla powierzchni Ziemi można jedynie spekulować. Jedną z teorii jest zmiana długości dnia o ułamki sekund. Prof. Vidale podkreślił, że tysięczne części sekundy są bardzo trudne do zauważenia.