Pierwszy Festiwal Filmów Rosyjskich w Warszawie
Festiwal będzie się odbywał w warszawskiej Kinotece, potrwa do 18 listopada. Uroczyste otwarcie imprezy będzie mieć miejsce już w czwartek - zaprezentowany zostanie wówczas głośny film "Wygnanie" ("Izgnanie") w reżyserii Andrieja Zwiagnicewa (2007).
Będzie to zarazem polska premiera "Wygnania". Zwiagnicew zdobył za ten film nominację do Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes. Konstantin Ławronienko, który zagrał w "Wygnaniu", otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora.
W programie festiwalu "Sputnik nad Warszawą" znalazło się ponad 60 filmów. Pogrupowano je w specjalne "sekcje": Kino nieme, Perły kina rosyjskiego, Retrospektywa Andrieja Tarkowskiego, Złote dokumenty, Kino XXI wieku oraz Filmy dla dzieci i młodzieży.
Kino nieme reprezentować będą filmy: "Aelita" Jakowa Potazanowa z 1924 r., "Burza nad Azją" Wsiewołoda Pudowkina z 1928 r. i legendarny "Pancernik Potiomkin" Siergieja Eisensteina z 1925 r.
Wśród "Pereł kina rosyjskiego" znajdą się m.in.: "Świat się śmieje" Grigorija Aleksandrowa (1934), "Iwan Groźny" Siergieja Eisensteina (1944), "Los człowieka" Siergieja Bondarczuka (1959) i "Niedokończony utwór na pianolę" Nikity Michałkowa (1977).
W ramach retrospektywy reżysera Andrieja Tarkowskiego prezentowane będą m.in. filmy "Stalker" (1979) i "Solaris" (1972), "Dziecko wojny" (1962), "Nostalgia" (1983) i "Ofiarowanie" (1986).
Z kolei kino XXI wieku będą reprezentować m.in. "9 kompania" Fiodora Bondarczuka (syna Siergieja Bondarczuka) z 2005 r., "Euforia" Iwana Wyrypajewa z 2006 r. i "Powrót" Andrieja Zwiagincewa z 2003 r.
W ramach festiwalu odbędą się także wykłady na temat kinematografii, wystawy zdjęć i plakatów, pokazy slajdów i koncerty.
Organizatorami festiwalu są: Fundacja Wspieram, Europejska Agencja Reklamowa, Kino Kinoteka, Filmoteka Narodowa i Klub Fanów Kina Rosyjskiego STALKER wraz z Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku. Dyrektor festiwalu Małgorzata Szlagowska zapowiedziała, że będzie to impreza cykliczna.
ab, pap