Iran: starcia na tle religijnym
Według agencji Fars News sufiowie zaatakowali meczet w mieście Borudżerd, ok. 320 km na południowy zachód od Teheranu, co stało się bezpośrednim powodem starć. Aresztowano 180 osób, a około 80 odniosło lekkie obrażenia.
W zeszłym roku aresztowano około tysiąca sufich, którzy starli się z siłami bezpieczeństwa, protestując przeciwko zamknięciu domu modlitwy w świętym mieście szyitów Kom w środkowym Iranie. 52 sufich otrzymało wtedy wyroki rocznej kary więzienia i 74 batów oraz grzywny.
Sufizm, nie mający sprecyzowanej doktryny, wykształcił wiele różnych dróg inicjacji mistycznej. Arabowie zwali sufich fakirami, co oznacza biedaków, albo derwiszami - określeniem pochodzącym od perskiego słowa nędzarz. Nierzadko muzułmańscy przywódcy religijni uważali sufich za "niebezpiecznych dla islamu".
Do spektakularnych form sufizmu należą tańce "wirujących derwiszy". Wydania poezji najwybitniejszego poety sufickiego, mistyka Dżalal ad din Rumiego (1207-1273) stały się w USA bestsellerami.W przeszłości w Iranie, w którym dominują szyici, niejednokrotnie dochodziło do starć z wyznawcami sufizmu. Sufizm - mistyczno-ascetyczna postać wiary muzułmańskiej, w której wierny stara się bezpośrednio doświadczyć Boga - jest w Iranie tolerowany, ale część przywódców religijnych nawoływała do prześladowań jego wyznawców.
pap, em