Złe wieści dla turystów. Z tych kąpielisk na Pomorzu nie wolno korzystać
Główny Inspektorat Sanitarny podał, że tymczasowo nie można wchodzić do wody w Domu Zdrojowego Gdańsk Brzeźno (akwen — Zatoka Gdańska, organizator — Gdański Ośrodek Sportu, stacja nadzorująca — Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku), ze względu na zakwit sinic. Wywieszono tam czerwoną flagę, co oznacza, że „kąpiel jest zabroniona”.
Identyczna sytuacja wystąpiła na terenie kąpieliska Hallera Gdańsk Brzeźno (akwen – Zatoka Gdańska, organizator – GOS, stacja – PSSE w Gdańsku). Gdzie jeszcze?
GIS. Lista zamkniętych kąpielisk — Gdańsk, Sopot, Gdynia, Łeba
Nie można wchodzić do wody także w pobliżu Piastowska Gdańsk Jelitkowo (akwen – Zatoka Gdańska, organizator – GOS, stacja – PSSE w Gdańsku), a także w Sopocie, na terenie kąpieliska przy wejściu na plażę nr 33 (Sopot-32A-33, akwen – Morze Bałtyckie, organizator – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie, stacja – PSSE w Sopocie). Na liście znalazł się też Sopot – Łazienki Południowe II (akwen – Zatoka Gdańska, organizator MOSiR w Sopocie, stacja – PSSE w Sopocie), jak również kąpielisko przy wejściu na plażę nr 22 (Sopot-K22, akwen – Morze Bałtyckie, organizator – MOSiR w Sopocie, stacja – PSSE w Sopocie), a także to między 14. a 15. wejściem na plażę (Sopot-13-17, akwen – Morze Bałtyckie, organizator MOSiR w Sopocie, stacja – PSSE w Sopocie) i na terenie Sopotu Park Północny (na wysokości wejścia nr 17 na plażę, akwen – Morze Bałtyckie, organizator MOSiR w Sopocie, stacja PSSE w Sopocie). W serwisie kąpieliskowym GIS-u wymieniono też Sopot-Kamienny Potok-Koliba (między wejściem nr 4 a 8, akwen – Zatoka Gdańska, organizator – MOSiR w Sopocie, stacja – PSSE w Sopocie).
Z powodu zakwitu sinic należy omijać też kąpielisko na terenie Gdyni – Orłowo, Redłowo, a także Śródmieście (we wszystkich przypadkach chodzi o – akwen Zatoka Gdańska, dane wprowadzone zostały przez organizatora – Gdyńskie Centrum Sportu, a stacją nadzorującą jest – PSSE w Gdyni).
Uważajmy także na kąpielisko przy plaży A w Łebie (znajdujące się na prawo od kanału portowego od hotelu „Neptun”), gdzie wodę oznaczono jako „nieprzydatną do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne”. Wskazano tu na Escherichia coli, czyli bakterię E. coli – informację o badaniu wprowadzono 11 lipca. W tym przypadku chodzi o akwen – Morze Bałtyckie, organizatora – Port Jachtowy w Łebie i stację – PSSE w Lęborku.
Dlaczego sinice i bakteria E.coli są niebezpieczne?
Sinice produkują toksyny, które doprowadzają do śmierci zwierzęta dzikie i domowe. Jeśli chodzi o ludzi, mogą spowodować wysypkę skórną, a po połknięciu także biegunkę czy wymioty. Mogą pojawić się także bóle stawów czy gorączka. Takie objawy utrzymują się zwykle do kilku dni od ostatniej kąpieli.
Bakterie E.coli stanowią natomiast typowy skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka, ale gdy znajdą się poza nim, mogą doprowadzić do zakażeń dróg moczowych, zatruć pokarmowych czy zapalenia zatok lub otrzewnej.