Drugie życie brzydkich buraków. Naukowcy opracowali pyszną procedurę
Profesor Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej UPP wyjaśniła, że projekt ma ograniczyć wyrzucanie nadających się do spożycia buraków. Wiele z nich jest bowiem utylizowane jeszcze zanim trafią do sklepów – wystarczy, że są nieatrakcyjne wizualnie dla klienta. Przez wysoką zawartość wody szybko więdną i kurczą się. Okazuje się jednak, że można je wykorzystać, tworząc z nich lody.
Buraczany sorbet miły środowisku...
– We współpracy z przedsiębiorcą opracowaliśmy całą procedurę pozyskiwania takich lodów. Stworzyliśmy też nową zamrażarkę płytową, w której jako mogące mieć bezpośredni kontakt z produktem spożywczym chłodziwo zastosowano nietoksyczną ciecz będącą pochodną soli potasowej. Tak przygotowany proces produkcji umożliwia pozyskiwanie lodów z całych buraków, włącznie ze skórką – wyjaśniła profesor Kobus-Cisowska.
Dzięki projektowi, być może Polacy łaskawszym okiem spojrzą na buraki. Poszerzy się bowiem zakres ich wykorzystania – do barszczu i sałatki dojdą wkrótce słodkie i prozdrowotne sorbety.
...i przedsiębiorcom
Korzyści odniosą także przedsiębiorcy. Nowatorska technologia przetwarzania buraków pozwoli ochronić rolników przed stratami, które według szacunków mogą wynieść aż 15 procent całej produkcji tych warzyw.
Buraki ćwikłowe są dobrym źródłem przeciwutleniaczy, witamin, przeciwutleniaczy i błonnika. Zapobiegają rozwojowi niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Są również bogatym źródłem witaminy C. Znajdziemy w nich także witaminę A i E oraz witaminy z grupy B:, B1, B2, PP i B9, czyli kwas foliowy. Stanowią również źródło składników mineralnych, takich jak magnez, potas, żelazo, fosfor, miedź i cynk.
Te purpurowe warzywa nie są jednak szczególnie popularne: stanowią jedynie 3 ze średnio 110 kilogramów warzyw zjadanych rocznie przez przeciętnego Polaka.