13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
"W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - czytamy w uchwale.
Marszałek Bronisław Komorowski podkreślił, że proces "odkłamywania" zbrodni katyńskiej rozpoczął się wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce i zmianami ustrojowymi w ZSRR, a później Rosji.
Jak przypomniał, 13 kwietnia 1990 roku miało miejsce oświadczenie TASS potwierdzające, że zbrodni dokonało NKWD. "To otworzyło drogę do przekazania Polsce przez Michaiła Gorbaczowa części dokumentacji związanej ze zbrodnią katyńską. Otworzyło także drogę do budowy cmentarza katyńskiego" - powiedział Komorowski.
W piątek i w sobotę w Warszawie odbyły się uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej. Głównym elementem trwających dwa dni uroczystości był awans ponad 14 tys. oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.
Na mocy dekretu władz ZSRR, podpisanego przez Stalina 5 marca 1940 roku, 15 tys. polskich oficerów przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostało przez NKWD od kwietnia do maja 1940 roku rozstrzelanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze i pochowanych w Miednoje. Ten masowy mord nosi dziś nazwę Zbrodni Katyńskiej.
ab, pap