Cudowny środek odchudzający powoduje depresję
Ostrzegając przed beztroskim stosowaniem leku, prof Astrup przyznaje, że "Acomplia jest dobrym środkiem po warunkiem, że stosuje go właściwy pacjent". Natomiast u niektórych osób zażywanie medykamentu zwiększa groźbę wystąpienia stanów depresyjnych, bezsenności i prób samobójczych.
Zespół naukowy z Uniwersytetu Kopenhaskiego przeprowadził badania 4 tys. pacjentów. Połowa z nich otrzymywała Acomplię, pozostali zaś placebo czyli nie powodujące jakichkolwiek skutków pastylki. Do udziału w doświadczeniach nie dopuszczono osób, u których stwierdzono możliwość występowania depresji.
Badania potwierdziły skuteczność Acompli jako środka odchudzającego. Większość z tych, którzy ją otrzymywali, po roku obniżyła swą wagę przeciętnie o 5 kg więcej niż zażywający placebo.
Równocześnie w pierwszej grupie, jak ocenił prof. Astrup, dwa razy więcej pacjentów musiało przerwać kurację z powodu pojawienia się objawów depresji, niż w grupie przyjmującej placebo. Ponadto, aż trzykrotnie większe było zagrożenie stanami lękowymi a nawet tendencjami samobójczymi u pacjentów zażywających prawdziwy lek, niż u tych, którzy zażywali placebo.
Wyniki duńskich badań potwierdziły wcześniejsze podejrzenia wobec Acompli o wywoływanie negatywnych skutków.
Medykament jest środkiem obniżającym poczucie głodu. Zawiera czynną substację - rimonabant, odziałującą na odpowiednie receptory mózgu. Producentem Acompli - reklamowanej często jako cudowny lek rewolucjonizujący kurację odchudzającą i porównywany w swym przełomowym znaczeniu z Viagrą - jest francuski koncern farmaceutyczny Sanofi-Aventis.
Nowy lek dopuszczono do użytku w państwach UE 19 czerwca 2006 r. decyzją Europejskiej Agencji Leków - EMEA. Agencja w swej decyzji zaleca jednak by sprzedawano go jedynie na recepty i stosowano pod kontrolą lekarską.
Tymczasem stał się on dostępny na internecie w Europie i w Polsce, bez żadnych ograniczeń. Jedynym elementem w jakimś stopniu zmniejszającym jego dostępność może być cena. Koszt niespełna miesięcznej kuracji sięga 160-180 zł.
Duńczycy zdecydowanie ostrzegają, że Acomplię mogą bezpiecznie stosować jedynie osoby nie posiadające skłonności m.in. do stanów depresyjnych i dokładnie zbadane przed rozpoczęciem kuracji.
pap, ss