Złe wieści dla rządu Donalda Tuska w dwóch sondażach. Polacy zabrali głos
Instytut Badań Pollster zapytał na zlecenie „Super Expressu”, czy rząd Donalda Tuska wywiązuje się z obietnic. 62 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie”. Przeciwnego zdania było 27 proc. respondentów, a 11 proc. osób nie miało zdania w tej sprawie. Sondaż przeprowadzono w dniach 8-9 sierpnia na próbie 1 011 Polaków w wieku powyżej 18 lat.
Jak rząd Donalda Tuska rozlicza poprzedników z PiS? Polacy dali swoją ocenę w sondażu
– Rząd jest w rękach działaczy partyjnych, którzy skupiają się na rozliczeniu poprzedników, a nie na ofensywie reformatorskiej – ocenił Kazimierz Kik. Politolog dodał, że koalicja rządząca może dodatkowo tłumaczyć się prezydentem Andrzejem Dudą, który wetuje ich ustawy, czy instytucjami, w których zatrudnieni są urzędnicy powołani przez PiS. Kik zwrócił też uwagę na rozbieżności w koalicji rządzącej i inne poglądy na kluczowe sprawy w poszczególnych partiach.
Z kolei pracownia SW Research przeprowadziła dla „Rzeczpospolitej” badanie, co Polacy sądzą o rozliczaniu przez rząd Tuska poprzedniej władzy. Był to jeden z punktów umowy koalicyjnej zawartej przez Koalicję Obywatelską, Polskę 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewicę.
Rząd Donalda Tuska wywiązuje się z obietnic? Wyniki najnowszego sondażu dają dużo do myślenia
27,7 proc. uczestników sondażu uznało, że obecny rząd robi za mało w kwestii rozliczania nieprawidłowości, do których doszło za ich poprzedników. 24,1 proc. ankietowanych uważa, że działania w tej sprawie są prowadzone w odpowiedni sposób.
8,9 proc. respondentów stwierdziło, że rząd w kwestii rozliczania PiS robi za dużo. Zdania w sprawie rozliczania poprzednich rządów przez koalicję rządową nie ma 19,1 proc. badanych. Według 20,3 proc. rząd nie powinien się w ogóle zajmować tym tematem.
Badanie przeprowadzono wśród użytkowników panelu on-line SW Panel od 13 do 14 sierpnia 2023 r. Analizą objęto 800 pełnoletnich internautów. Próbę dobrano w sposób losowo-kwotowy. Jej struktura została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze dorosłych Polaków pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.