Mieli planować atak na papieża Franciszka. Zatrzymano siedem osób
Papież Franciszek odwiedza aktualnie kraje Azji i Oceanii. Wizytę rozpoczął w Indonezji, a w piątek kontynuował ją w Papui-Nowej Gwinei. Na liście krajów, do których ma się udać w ramach pielgrzymki, znajduje się także Timor Wschodni i Singapur.
Papież Franciszek w Indonezji
Wizyta w Indonezji jest nieprzypadkowa: to największy kraj muzułmański na świecie. Aż 87 proc. liczącej 240 mln osób populacji stanowią wyznawcy islamu. – Niech nikt nie ulega fascynacji fundamentalizmem i przemocą, niech wszystkich fascynuje marzenie o wolnym, braterskim i pokojowym społeczeństwie – apelował papież podczas wizyty w meczecie Istiqlal w Dżakarcie, największej muzułmańskiej świątyni w Azji.
Obecność papieża Franciszka w meczecie Istiqlal miała być jednym z głównych powodów wściekłości islamskich bojowników, z których istnieniem Indonezja zmaga się od lat. Sytuacji nie poprawił apel rządu do stacji telewizyjnych, aby powstrzymać się od zwyczajowego nadawania islamskiego wezwania do modlitwy podczas transmisji na żywo z wydarzenia.
Zatrzymano siedem osób
Do służb wpłynęły liczne zgłoszenia o groźbach pojawiających się w internecie pod adresem papieża Franciszka. W związku z nimi zatrzymano siedem osób. – Wygłaszali groźby w formie propagandy lub gróźb terrorystycznych o atakach bombowych za pośrednictwem mediów społecznościowych w odpowiedzi na przyjazd papieża. Pojawiały się również groźby podpalenia tych miejsc – przekazał dziennikowi „Times od India” Aswin Siregar, rzecznik jednostki antyterrorystycznej Densus 88.
Służby badają teraz związek zatrzymanych z organizacjami terrorystycznymi. Dziennik „The Straits Times” twierdzi, że w domu jednego z zatrzymanych znaleziono łuk, strzały, drona oraz ulotki kolportowane przez tzw. Państwo Islamskie. – Jeden z aresztowanych to bojownik, który należy do tej samej grupy terrorystycznej, która zaatakowała Wiranto (dźgniętego nożem w 2019 roku ministra bezpieczeństwa Indonezji – red.) – usłyszała gazeta od informatora.