Grupa ORLEN inwestuje w OZE. Zwiększy swoje moce w energetyce odnawialnej o jedną trzecią
Podpisana umowa pozwoli na zwiększenie portfolio koncernu w OZE łącznie o ponad 300 MW, a nowe moce stanowią aż 1/3 tego, co ORLEN zbudował w energetyce odnawialnej w ciągu ostatnich kilku lat.
Nowe moce
Podpisana umowa przewiduje zakup dwóch farm fotowoltaicznych.
Pierwsza, uruchomiona w styczniu br., jest zlokalizowana w miejscowości Chotków (pow. żagański) w woj. lubuskim. Na 45 ha znajduje się tu ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MWp.
Instalację zaprojektowano w ten sposób, żeby zmniejszyć jej oddziaływanie na środowisko. Podniesienie ogrodzenia farmy na odpowiednią wysokość pozwala na swobodne przemieszczanie się małych zwierząt, nie stanowi więc przeszkody w ich naturalnych szlakach migracyjnych.
Drugą farmę zbudowano na zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gm. Przykona, w woj. wielopolskim. W jej pobliżu Grupa ORLEN ma już instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy ok. 57 MW, a kolejne, których moc wyniesie ok. 68 MW, są budowane. Moc nabywanej farmy fotowoltaicznej wynosi 200 MWp, ale obecnie trwa jej rozbudowa o kolejne 40 MWp. Prace mają zostać ukończone pod koniec roku.
Po oddaniu do użytku dodatkowych mocy farma stanie się największą w Polsce, a Grupa ORLEN będzie jej jedynym właścicielem.
Umowa przewiduje również przejęcie przez koncern lądowej farmy wiatrowej „Warta”, która została oddana do użytku w maju 2023 r. w woj. łódzkim, na zachód od Sieradza. Moc farmy, na której pracuje 13 turbin, wynosi 26 MW. Lokalizacja farmy cechuje się dużą intensywnością wiatru, zapewniającą wysoki stopień wykorzystania zainstalowanych mocy.
Nabywane przez koncern farmy są jednymi z najnowocześniejszych jednostek i będą produkować rocznie ok. 400 GWh energii, czyli tyle, ile zużywa blisko 182 tys. gospodarstw domowych
EDP Renewables Polska jest spółką zależną EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwartego co do wielkości na świecie producenta energii wiatrowej i słonecznej, obecnego na blisko 30 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz regionie Azji i Pacyfiku. EDP Renewables Polska jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w kraju, z ponad 1 GW mocy już rozwiniętych i zainstalowanych.
ORLEN inwestuje w zielone
Do końca 2030 r. Grupa ORLEN chce uzyskać 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, obejmujących m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, elektrownie wodne oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. Do końca dekady Grupa ORLEN zamierza przeznaczyć na zielone inwestycje aż 120 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone zarówno na projekty własne, które od początku do końca ORLEN zrealizuje samodzielnie, jak i akwizycję najbardziej perspektywicznych projektów na rynku.
Najnowsze akwizycje od EDP Renewables to niejedyne inwestycje w OZE, przeprowadzone przez koncern w ostatnich miesiącach..
W lipcu br. ORLEN przejął elektrownię fotowoltaiczną, zlokalizowaną koło Wałcza w woj. zachodniopomorskim, zwiększając portfel OZE o 10 MW. Farma o pow. ponad 11 ha składa się z 18,6 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 40 falowników, najważniejszych elementów instalacji, odpowiedzialnych za konwersję prądu stałego wytwarzanego przez panele PV na prąd zmienny wpuszczany do sieci i zasilający urządzenia elektryczne. Inwestycja zaspokoi zapotrzebowanie na energię ok. 5 tys. gospodarstw domowych.
W marcu tego roku Energa Green Development, spółka z Grupy ORLEN odpowiedzialna za rozwój lądowych źródeł odnawialnych, przejęła projekt budowy elektrowni wiatrowej Szybowice o mocy ok. 37 MW, pierwszej farmy koncernu zlokalizowanej w południowej Polsce. W drugim kwartale spółka rozpoczęła także budowę 5 kolejnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 42 MW.
Z kolei Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN przejęła wiosną br. projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 130 MW, zlokalizowanej w gminie Kotla na Dolnym Śląsku. Elektrownia będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 60 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2025 r. i będzie największą farmą fotowoltaiczną Grupy ORLEN w południowej Polsce. Projekt farmy fotowolaticznej został przejęty od brytyjskiej firmy Lightsource bp. Energa Wytwarzanie rozpoczęła również budowę farmy Mitra o mocy 65 MW. Grupa Energa kontynuuje także proces akwizycji kolejnych instalacji OZE, w tym instalacji PV i farm wiatrowych. Do największych transakcji spółki należały umowy przedwstępne zawarte z Greenvolt i Lewandpol Holding, na projekty o łącznej mocy 393 MW.
Obok wielkoskalowych inwestycji w OZE, zasilających ogólnokrajową sieć, Grupa ORLEN rozwija również mniejsze instalacje wspierające działanie własnej infrastruktury. W maju br. oddano do użytku elektrownię fotowoltaiczną na terenie terminala paliw w Ostrowie Wielkopolskim, która powiększyła portfel odnawialnych źródeł energii Grupy ORLEN o dodatkowe 3,1 MW. Inwestycja zapewnia około 65 proc. zapotrzebowania terminala na energię elektryczną i jest trzecią tego typu instalacją w portfolio Grupy. Z kolei na terenie rafinerii w Płocku powstaje – druga już – farma fotowoltaiczna (o mocy do 2 MW), wytwarzająca energię elektryczną na potrzeby własne zakładu. Fotowoltaika jest instalowana również na stacjach paliw ORLEN, na których znajduje się już ponad 50 mikroinstalacji PV o łącznej mocy ponad 1,45 MW.
Na wybranych stacjach paliw prowadzony jest również pilotaż innowacyjnego systemu, obejmującego panele fotowoltaiczne i instalacje do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu oraz magazynowania energii. Będzie on w stanie zapewnić niemal całe zapotrzebowanie energetyczne obiektów.
Wiatr od morza
Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych koncern aktywnie rozwija także morską energetykę wiatrową, która odgrywa ważną rolę w rozwoju mocy OZE w Grupie ORLEN. Koncern buduje pierwszą farmę wiatrową na polskiej części Bałtyku – farma Baltic Power zostanie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Inwestycja realizowana przez Grupę ORLEN wspólnie z kanadyjskim Northland Power włączy w 2026 r. do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW. Zeroemisyjna energia produkowana na Bałtyku będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.
Obecnie w ramach ostatnich przygotowań do prac instalacyjnych na morzu, planowanych na koniec tego roku, produkowane są kluczowe komponenty dla Baltic Power. Na Pomorzu powstają m.in. stacje elektroenergetyczne, które pozwolą odebrać energię z turbin i przesłać ją na ląd. Inne ważne elementy inwestycji powstają również w fabrykach zlokalizowanych m.in. w Szczecinie, Kluczborku i Żarach.
Spółki z Grupy ORLEN zapewniły na Bałtyku pięć kolejnych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych, na których powstać mogą aktywa o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Oznacza to, że Grupa ORLEN posiada już łącznie sześć lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale ponad 6 GW.