Poważne problemy zdrowotne Poczobuta. Jest poddawany izolacji i torturom
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. trudnej sytuacji więźniów politycznych w Białorusi. Czytamy w niej m.in., że „od sfałszowanych wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 r. reżim Aleksandra Łukaszenki systematycznie represjonuje działaczy politycznych, społeczeństwo obywatelskie, media, związki zawodowe, a także arbitralnie zatrzymał dziesiątki tysięcy osób”.
Z powodów politycznych za kratkami w warunkach zagrażających życiu ma przebywać około 1 348 osób. Kilka osób zmarło w więzieniu. W dokumencie wezwano do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i osób arbitralnie zatrzymanych. Wyrażono również zaniepokojenie sytuacją wielu więźniów politycznych. Chodzi tutaj np. Maryję Kalesnikawę i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. trudnej sytuacji więźniów politycznych w Białorusi
Inne wymienione osoby to Siarhiej Cichanouski, Mikałaj Statkiewicz, Maksim Znak, Wiktar Babaryka, Ihar Łosik, Palina Szarenda-Panasiuk, Pawieł Siewiaryniec, Alaksandr Jaraszuk, Mikita Załatarau oraz Jana Pinczuk. Wiele z tych osób jest bezprawnie przetrzymywanych od miesięcy lub lat bez prawa do kontaktu i boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Podkreślono, że Maryja Kalesnikawa oraz Andrzej Poczobut są poddawani izolacji, złemu traktowaniu i torturom.
W rezolucji wezwano Unię Europejską i jej państwa członkowskie do rozszerzenia i zaostrzenia sankcji wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za represje w Białorusi. Wyrażono również zaniepokojenie, że od 2020 r. 300 tys. Białorusinów zostało zmuszonych do opuszczenia kraju i są prześladowani politycznie za granicą. Rezolucja została przyjęta 549 głosami za, przy 21 przeciw i 37 wstrzymujących się.