Norwegowie mówią Ukraińcom „nie”. Koniec z automatycznym przyznawaniem azylu
Jak przypomina Raidió Teilifís Éireann, na początku 2022 roku norweski rząd zdecydował, że uchodźcy nie będą musieli ubiegać się o azyl w kraju – za to będą nim obejmowani od samego początku, już po przekroczeniu granicy (mogli dzięki temu liczyć na opiekę humanitarną).
Od tamtej pory do państwa przybyło aż 85 tysięcy uchodźców (warto przypomnieć, że w całej Norwegii mieszka około 5,6 miliona obywateli). Taka liczba mocno obciążyła kraj.
Norwegia powiedziała częściowe „nie” Ukraińcom
Norwegia chce od teraz indywidualnie rozpatrywać wnioski o azyl od Ukraińców, którzy uciekają na Zachód z obwodów: lwowskiego, wołyńskiego, iwano-frankowskiego, zakarpackiego, tarnopolskiego i rówieńskiego. Irlandzka rozgłośnia RT É przypomina, że miejsca uznawane są za „bezpieczne” (według dyrektoriatu do spraw imigracji ) – to dlatego, że nie znajdują się blisko linii frontu.
Norweski rząd wskazuje, że uchodźcy są dziś dużym obciążeniem dla państwa – między innymi dla opieki zdrowotnej czy szkół w niektórych miejscowościach. Brakuje też dla nich miejsca do życia (mieszkań). Emilie Mehl – ministra sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego powiedziała, że rosnący odsetek osób ubiegających się o azyl to zresztą mężczyźni w wieku poborowym – tymczasem Ukraina podejmuje wysiłki, by zrekrutować jak najwięcej osób na front.
– Nie możemy przyjmować dalej nieproporcjonalnie dużej liczby uchodźców w stosunku do innych skandynawskich państw – zaznaczyła szefowa norweskiego resortu sprawiedliwości.
Rząd zapewnia jednak, że te osoby, które są już azylantami, nie muszą obawiać się o swoją sytuację – tak jak ci, którzy złożyli wnioski przed 27 września. Kolejne pisma mogą jednak zostać odrzucone – na przykład wtedy, gdy osoba, chcąca pozostać w Norwegii, pochodzi z jednego z regionów, uznawanego za znajdujący się odpowiednio daleko od toczących się walk.
Trump do Zełenskiego: Macie kraj, który został zniszczony
W kontekście państw, które kibicują Ukrainie na wojnie – a do tych zdecydowanie należy Norwegia – warto wskazać na Stany Zjednoczone. Niestety, wiele wskazuje, że relacje między Ameryką a broniącym się państwem będą układać się, gdy Donald Trump zwycięży z Kamalą Harris (kandydatką Partii Demokratów). W listopadzie odbędą się wybory prezydenckie, w których zwyciężyć może 45. prezydent USA.
Trump zwrócił się niedawno do Wołodymyra Zełenskiego, stwierdzając, że Ukraina to zrujnowane państwo. – Macie kraj, który został zniszczony, i którego nie da się odbudować – powiedział 45. prezydent USA w trakcie przemówienia (w Karolinie Północnej).