List żelazny dla Pawła Szopy. Sąd opublikował komunikat
List żelazny jest specjalnym dokumentem, który gwarantuje oskarżonemu pozostanie na wolności do czasu zakończenia procedury karnej, podczas gdy oskarżony zobowiązuje się do uczestnictwa w procesie.
Informację o odroczeniu rozprawy ws. wniosku o wydanie listu żelaznego przekazała Polska Agencja Prasowa. – Sytuacja od czasu wniosku o list żelazny się zmieniła – przekazał agencji mec. Jacek Dubois, obrońca biznesmena.
Sąd chce potwierdzenia miejsca obecności Pawła Szopy
W wypowiedzi mecenas wytłumaczył, że zarówno obrona, jak i oskarżyciele mają przedstawić sądowi stosowne dowody. Ponadto sąd musi mieć pewność, że Paweł Szopa przebywa poza granicami państwa, co potwierdzone ma zostać stawieniem się poszukiwanego u urzędnika, adwokata, notariusza, który potwierdzi po wylegitymowaniu jego obecność w danym miejscu.
Nie jest wiadomym, gdzie aktualnie przebywa poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania Paweł Szopa. Według doniesień medialnych jest to jeden z krajów Ameryki Południowej.
Dzień wcześniej sąd odrzucił wniosek o list żelazny dla byłego szefa RARS Michała K., który aktualnie przebywa w Wielkiej Brytanii, gdzie czeka on na ekstradycję. Datę posiedzenia ekstradycyjnego wyznaczono na 17-19 lutego przyszłego roku.
Trwa śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS
Śledztwo, w związku z którym poszukiwany jest Paweł Szopa, a w związku z którym zatrzymany został w Londynie Michał K., dotyczy nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w tym m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków oraz działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Już w lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm urzędniczkom agencji: kierowniczce biura zakupów RARS Joannie P. oraz dyrektorce biura zakupów Justynie G. Obie kobiety miały przekroczyć uprawnienia poprzeć preferencyjne traktowanie niektórych kontrahentów.