Rząd przyjął strategię migracyjną. Tusk: Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna
Podczas kongresu Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że rząd przyjmie nową strategię migracyjną. – Będę się domagał uznania w Europie dla tej decyzji. Bo my dobrze wiemy, jak to jest wykorzystywane przez Łukaszenkę, Putina, przez szmuglerów, przemytników ludzi, handlarzy ludzi. Jak to prawo do azylu jest wykorzystywane dokładnie wbrew istocie prawa do azylu – komentował premier. – Mamy w planie politykę takich przyspieszonych powrotów Polaków i ludzi polskiego pochodzenia z diaspory polskiej, zza granicy – dodawał.
Donald Tusk o „trudnej, ale potrzebnej decyzji”
Ogromne kontrowersje wzbudził jeden z elementów strategii, który zakłada wprowadzenie czasowego terytorialnego zawieszenia prawa do azylu. Premier tłumaczył, że „takie rozwiązanie zostało kilka miesięcy temu wprowadzone w Finlandii i jest to odpowiedź na wojnę hybrydową, którą reżimy w Moskwie i Mińsku wypowiedziały Polsce oraz całej UE”.
Donald Tusk zaznaczał, że „prawo do azylu jest w tej wojnie instrumentalnie wykorzystywane i nie ma nic wspólnego z prawami człowieka. Kontrola granic i bezpieczeństwo terytorialne Polski jest i będzie naszym priorytetem”. „Nasze decyzje i działania będą temu bezwzględnie podporządkowane” – komentował.
Decyzja w sprawie nowej strategii migracyjnej została podjęta podczas posiedzenia Rady Ministrów we wtorek 15 października. »Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo«- czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana – podkreślił premier.
Rząd przyjął nową strategię migracyjną. Znamy szczegóły
Kancelaria Premiera poinformowała o szczegółach planu migracyjnego na lata 2025-2030. „Rząd dąży do zatrzymania nielegalnej imigracji na wschodniej granicy. W przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl. Odpowiednie ustawy uwzględniać powinny mechanizm kontroli parlamentarnej, grupy wrażliwe oraz doświadczenia innych państw” — czytamy.
Wśród najważniejszych założeń strategii wspomniano, że „wymienione obszary interwencji państwa w kwestii migracji to: dostęp do terytorium, dostęp do ochrony krajowej i międzynarodowej, warunki dostępu do rynku pracy, migracje edukacyjne, integracja, obywatelstwo i repatriacja, diaspora polska”.
Dodatkowo rząd podkreślił, że „migracja ma być szczegółowo regulowana i pozostawać pod kontrolą, w zakresie celu przyjazdu, skali napływu oraz państw pochodzenia cudzoziemców”. W dalszej części dokumentu napisano, że „ważne jest stworzenie systemu opartego na selektywnym podejściu do polityki migracyjnej. Oznacza to szczegółowe regulowanie zasad wjazdu i pobytu cudzoziemców, także w celach ekonomicznych czy edukacyjnych”.
Zwrócono również uwagę na „potrzebę zmiany podejścia dotyczącego prawa do azylu na poziomie unijnym i międzynarodowym oraz dostosowania go do obecnej sytuacji migracyjnej, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa”.