Kontrowersje po wyborach w Gruzji. Rządzący oskarżeni o fałszerstwa. Opozycja nie uznaje wyników
Wyniki wyborów w Gruzji 2024. Gruzińskie Marzenie zwycięża
Opozycyjne siły polityczne, mimo że przekroczyły próg wyborczy, zdobyły łącznie 37,58 proc. głosów, co nie pozwala im przejąć władzy.
Największe ugrupowania opozycyjne to Koalicja na rzecz Zmiany (10,92 proc.), Jedność (10,12 proc.), Silna Gruzja (8,78 proc.) oraz Dla Gruzji (7,76 proc.).
Gruzińska opozycja oznajmiła, że nie uznaje wyników przedstawionych przez CKW, twierdząc, że proces wyborczy został poważnie zafałszowany.
Koalicja organizacji pozarządowych monitorujących przebieg wyborów wyraziła stanowisko, iż doszło do „skomplikowanego procederu fałszerstw wyborczych” i zażądała unieważnienia wyników.
Opozycja nie uznaje wyników
Wybory wywołały także kontrowersje w kontekście głosów oddanych przez Gruzinów za granicą, gdzie opozycja osiągnęła zdecydowanie lepsze wyniki niż na terenie kraju. Na przykład Koalicja na rzecz Zmiany zdobyła aż 29 proc. głosów od zagranicznych wyborców, Jedność 20,8 proc., a Gruzińskie Marzenie tylko 17,7 proc.
Wyniki te są interpretowane jako oznaka podziału politycznego w kraju i silnych napięć między zwolennikami integracji europejskiej a prorynkowymi tendencjami partii rządzącej.
Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, która pełni funkcję w dużej mierze symboliczną, skomentowała wybory, twierdząc, że proeuropejska opozycja zyskuje przewagę z 52-procentowym poparciem. Te słowa, przekazane przez serwis Nexta, podkreślają jej stanowisko na rzecz bliższych relacji Gruzji z Unią Europejską i wzmacniają polityczny przekaz opozycji.