Duda krytykuje Tuska w zachodnich mediach. Chwali za to Trumpa
Prezydent uznał ten pomysł za „fatalny błąd” i podkreślił, że działania rządu mogą zagrozić ochronie praw osób uciekających przed represjami w krajach takich jak Rosja i Białoruś. W jego opinii decyzja ta utrudniłaby udzielanie schronienia dysydentom politycznym, co jest sprzeczne z zasadami wolności i praw człowieka, które Polska deklaruje chronić.
Duda krytykuje Tuska w zachodnich mediach. Chwali za to Trumpa
Duda wyraził swoje obawy, że ograniczenia azylowe mogą dodatkowo pogłębić napięcia na linii Polska-Zachód, ponieważ wielu zachodnich polityków sprzeciwia się powrotowi do rozwiązań przypominających „żelazną kurtynę” z czasów zimnej wojny.
Porównując proponowaną przez siebie Tarczę Wschód do dawnego systemu ochronnego, Duda stwierdził, że jeśli bezpieczeństwo Polaków ma być zagwarantowane w ten sposób, jest gotów zaakceptować tę symbolikę kurtyny, byle tylko Polska była po „wolnej stronie”.
Premier Tusk broni swojego planu jako środka mającego na celu zabezpieczenie granic UE przed wzmożonym napływem migrantów, którzy, jego zdaniem, mogą być częścią „wojny hybrydowej” prowadzonej przez Rosję i Białoruś. Argumentuje, że proponowane zawieszenie wniosków azylowych dotyczyłoby jedynie „krytycznych sytuacji destabilizacji” i nie ograniczałoby dostępu dla prawdziwych uchodźców politycznych.
Duda mówi o wydatkach na zbrojenia
Duda w wywiadzie dla „The Sunday Times” nie ograniczył swojej krytyki wyłącznie do planów azylowych. Zwrócił również uwagę na szeroko zakrojone działania Polski w zakresie wzmocnienia obronności i roli, jaką ma odegrać nowy system umocnień – Tarcza Wschód.
Przypomniał, że Polska inwestuje niemal 5% PKB w obronność, posiadając więcej czołgów niż Niemcy, Francja i Wielka Brytania łącznie, a także kontynuuje zakupy nowoczesnych systemów uzbrojenia, takich jak myśliwce F-35 oraz wyrzutnie HIMARS.
Duda podkreśla biznesowe zacięcie Trumpa
Duda wyraził także swoje zadowolenie z możliwości nawiązania bliskich stosunków z Donaldem Trumpem, gdy ten pełnił urząd prezydenta USA, sugerując, że taka współpraca mogłaby być kontynuowana w przypadku ewentualnej reelekcji Trumpa.
Wskazał, że polityka Trumpa, skoncentrowana na interesach biznesowych, może przynieść korzyści w obszarze bezpieczeństwa europejskiego, pod warunkiem że sojusznicy będą bardziej odpowiedzialni za własną obronę.
„Stany Zjednoczone mają żywotny interes we wzmacnianiu naszej części Europy” – podkreślił Duda, podsumowując polsko-amerykańską współpracę wojskową, którą uznał za nieodzowną w kontekście wschodnich zagrożeń.