2 listopada. Czy Dzień Zaduszny jest świętem nakazanym?
Dzień Zaduszny w Kościele Katolickim to ważny dzień, podczas którego wspomina się zmarłych. Zaduszki w Kościele składają się z trzech mszy, procesji i oficjum. Często połączone są z wypominkami, które w Polsce mają szczególne znaczenie. W niektórych parafiach procesje wypominkowe przeprowadzane są we Wszystkich Świętych 1 listopada. Procesje mogą odbywać się zarówno w kościołach, jak i na cmentarzach.
Czy Zaduszki są świętem nakazanym?
W Kościele Katolickim jest dziewięć świąt nakazanych, w tym uroczystość Wszystkich Świętych, która przypada 1 listopada. To oznacza, że tego dnia osoby wierzące powinny uczestniczyć w mszy świętej, bo w Kościele jest to bardzo ważna uroczystość.
Dzień Zaduszny 2 listopada nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie muszą uczestniczyć w mszy świętej. Katolicy mogą jednak uczestniczyć w liturgii, jeśli mają taką ochotę. W tym roku Dzień Zaduszny przypada w sobotę, dlatego osoby wierzące mogą uczestniczyć w mszy świętej trzy dni pod rząd: 1, 2 i 3 listopada.
Ani we Wszystkich Świętych, ani w Dzień Zaduszny, nie trzeba zachowywać wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.
Jakie są święta nakazane?
W Kościele Katolickim mamy dziewięć świąt nakazanych:
- 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki,
- 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego,
- 19 marca – Uroczystość św. Józefa,
- Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która przypada 40 dni po Wielkanocy
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało), które przypada 60 dni po Niedzieli Zmartwychwstania,
- 29 czerwca – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła,
- 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych,
- 8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny,
- 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego