Piędzik przedzimek w Polsce. Samice wyglądają jak „niewielkie pająki” i dźwigają „pękate odwłoki”
Nadleśnictwo Garwolin za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się z internautami różnymi przyrodniczymi ciekawostkami. Jeden z najnowszych wpisów został poświęcony gatunkowi motyla z rodziny miernikowcowatych. To piędzik przedzimek (Operophtera brumata).
„Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się przed zimą. Nie wiemy czy lubi chłody, ale na pewno latając późną jesienią unika wielu owadożernych ptaków, które w tym czasie są już na zimowaniu w cieplejszych regionach. Łatwo je zauważyć wieczorem w lasach i parkach” – czytamy na Facebooku. Właśnie teraz, ze względu na pogodową aurę, szanse na dostrzeżenie niewielkiego motyla rosną.
Piędzik przedzimek w Polsce. Tak różnią się samice i samce
Lasy Państwowe w skrótowej formie opisały także, jakie są różnice w wyglądzie samic i samców wspomnianego gatunku. „Samce są niewielkie, koloru szarobrązowego, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi ok. 2,5 cm” – czytamy.
„Ciekawsze u tego gatunku motyli są samiczki, które są nielotne i mają mocno zredukowane, pędzelkowate skrzydła. Swoim wyglądem przypominają w pierwszej chwili niewielkie pająki. Wędrują one pieszo po korze drzew, dźwigając za sobą, na chudych nóżkach, pękate odwłoki, wypchane dużą liczbą jaj. Jaja składają na korze lub pędach drzew. Z nich wiosną wyklują się larwy, które będą żerowały na liściach, głównie dębów” – podano dalej.
W mediach społecznościowych zostały udostępnione zdjęcia tych okazów, na których uchwycono, jak bardzo różnią się od siebie. Jedna z internautek była zaskoczona garścią przekazanych informacji, czym podzieliła się w sekcji komentarzy. „Gdyby nie ta strona »Nadleśnictwo Garwolin« nigdy nie dowiedziałabym się o tym motylu. Niezwykła historia samiczki nielatającej, a dźwigającej na pieszo tyle jaj” – skomentowała.