Wilkołak jednym z polskich wulkanów. Tak, istnieją takie
Czy w Polsce istnieje zagrożenie sejsmiczne? Co prawda polski krajobraz nie obfituje w wulkany, można jednak je znaleźć. Całkiem sporo wygasłych wulkanów zlokalizowanych jest na Pogórzu Kaczawskim.
To znana podróżnikom kraina wygasłych wulkanów, jedno z najbardziej różnorodnych pod względem tektonicznym i geologicznym obszarów w Polsce. Te góry mają ponad 500 milionów lat, a aktywne wulkany występowały tam około 250 milionów lat temu.
Jednakże nie tylko Pogórze Kaczawskie może poszczycić się wygasłymi wulkanami. Znajdziemy je także w Gorcach, Beskidach czy Pieninach oraz w Górach Świętokrzyskich.
Który z wulkanów jest najwyższy?
Nad Pogórzem Kaczawskim góruje Ostrzyca – to najwyższy szczyt tamtejszego terenu, znajdujący się w paśmie Sudetów. Wyróżnia się na tle pozostałych wzniesień swoim stożkowym kształtem. I to właśnie jemu zawdzięcza swoją drugą nazwę: Śląskiej Fudżijamy.
Ostrzyca jest niezwykle ciekawa pod kątem swojej geologii. Znajdziemy tu utwory soliflukcyjne, czyli gołoborza, a u podnóża stoków z kolei osady polodowcowe i fluwioglacjalne. Jest to informacja o tym, że na wspomnianym obszarze znajdował się niegdyś gigantyczny lądolód.
Nie tylko Ostrzyca. Wilcza Góra robi wrażenie
Dla miłośników wulkanicznych wrażeń w Polsce niezwykle cennym wzniesieniem jest najpewniej Wilcza Góra, zwana Wilkołakiem. Znajduje się w niedalekim sąsiedztwie Złotoryi. Czym się wyróżnia? Będąca atrakcją na skalę europejską góra choć nie jest zbyt wysoka – ma 367 metrów n.p.m. – zachwyca bazaltowym kominem powulkanicznym.
A czy wygasły niegdyś wulkan może w przyszłości wybuchnąć?
Choć obecność na terenie Polski wulkanów może niepokoić, naukowcy twierdzą, że ich erupcja jest niezwykle mało prawdopodobna. Skala ścierania się płyt tektonicznych jest na terenie naszego kraju nieznaczna. Jeśli jakichkolwiek zmian można byłoby się spodziewać, to najwcześniej za kilka milionów lat. Nie ma zatem zagrożenia, że niszczycielska lawa zaleje nawet najmniejszy obszar Polski.
Zwrócić uwagę jednak należy na fakt, że w historii świata miały miejsce erupcje wulkanów uchodzących pierwotnie za wygasłe. Jednym z nich może być wulkan Gunung Tambora na wyspie Sumbawa w Indonezji, a także wulkan Bezimienny na rosyjskiej Kamczatce.