Zbigniew Ziobro może stracić immunitet. Komisja złożyła wniosek
Szefowa komisji badającej nadużycia przy wykorzystaniu systemu Pegasus w Polsce tłumaczyła, dlaczego wnioskowano o pozbawienie Zbigniewa Ziobry immunitetu. Magdalena Sroka nie wykluczyła, że polityk zostanie doprowadzony siłą na posiedzenie organu.
Próby doprowadzenia Zbigniewa Ziobro przed komisję śledczą
– Oczekujemy, że sprawnie przeprowadzimy procedurę, aby na końcu mógł wypowiedzieć się w tej kwestii sąd – stwierdziła posłanka Sroka. Wyjaśniała, że do takiego kroku zmusiło komisję regularne odmawianie stawiania się byłego ministra sprawiedliwości na przesłuchaniu. Uchylenie immunitetu ma pozwolić służbom zatrzymać polityka i doprowadzić go na posiedzenie nawet wbrew jego woli.
Już wcześniej komisja ds. Pegasusa podejmowała inne dostępne kroki, mające skłonić Zbigniewa Ziobrę do pojawienia się na jej obradach. Wiceszef komisji zwrócił uwagę, że Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek z poniedziałku 4 listopada o ukaranie byłego ministra sprawiedliwości, nakładając na niego karę porządkową za niestawiennictwo przed sejmową komisją.
Zembaczyński ostrzega Ziobrę. „Nawet 30 dni aresztu”
W rozmowie z Wprost.pl poseł KO Witold Zembaczyński mówił o możliwych konsekwencjach uporu Zbigniewa Ziobry, który nie stawia się na wezwania komisji ds. Pegasusa. – Skoro Zbigniew Ziobro uchyla się od swojego obowiązku jako świadka w sposób uporczywy, to sąd może zdecydować nie tylko o doprowadzeniu, ale w celu możliwości realizacji tego doprowadzenia, zasądzić nawet do 30 dni aresztu. Ryzyko ponosi Ziobro, a nie komisja – mówił.
Zembaczyński stwierdził, że Ziobro „jest zrobiony wewnątrz z kruchej porcelany” i mógłby „nie udźwignąć pobytu w areszcie. – Ale nie jestem w komisji śledczej po to, żeby robić inwentarz osobowości Ziobry, tylko po to, żeby go skutecznie przesłuchać. Wyczerpujemy całą procedurę w ramach Kodeksu postępowania karnego – zapewniał.