Wydawnictwo LIRA poleca swoje jesienne nowości
„Relikwia”
Spokojny żywot miasteczka kończy się w momencie, kiedy ksiądz Augustyn stwierdza publicznie, że niezwykłe znalezisko pod posadzką kościoła nosi w sobie nadprzyrodzoną moc. To cud czy zwykłe oszustwo? Jakie są prawdziwe intencje księdza?
W powieści Marcina Pilisa miłość przenika grzech, a głębokie namiętności prowadzą do zła. Przed czytelnikiem otwiera się panorama ludzkich charakterów i stanu ducha małomiasteczkowej społeczności. W tym nowym, rozszerzonym wydaniu losy bohaterów splatają się w ostatnim, współczesnym akcie.
Książkę, co charakterystyczne dla pióra tego cenionego i nagradzanego autora, cechuje niemal sensacyjna fabuła, która zarazem konfrontuje z ważnymi pytaniami. Są to w przypadku „Relikwii” pytania o rolę wiary w życiu, o sens kapłańskiego powołania w obliczu wewnętrznego zwątpienia i pokus współczesnego świata. Czytelnik znajdzie w niej także analizę samotności i wyrzeczenia, obraz bezmyślnego egoizmu i cynicznego podłoża działań prowadzących ku tragedii. A ponad tym wszystkim oddech Kościoła i jego wysłannika, szukającego uzasadnienia dla tytułowej relikwii.
„Czarna sukienka”
Kiedy rozpada się świat, kobieta musi znaleźć w sobie siłę, by poskładać go na nowo…
Rok 1863. Wiktoria Łempicka – pani na Zielnej – wbrew swojej woli musi pożegnać bezpieczny świat, który od wielu lat budowała z mężem. Kiedy ukochany Ksawery, kierując się poczuciem patriotyzmu, rusza do powstania, młoda dziedziczka usiłuje radzić sobie z tęsknotą, strachem i wyzwaniami, które stawia przed nią nowe, pełne zagrożeń życie. Czy uda jej się podołać trudom odmienionej rzeczywistości, zwłaszcza w obliczu coraz gorszych wiadomości?
W tym samym czasie nestorka rodu, Oktawia Łempicka, ucieka przed okrutną rzeczywistością w przeszłość, do początku XIX wieku, gdy jako młoda dziewczyna marzyła o mężczyźnie, który wydawał się nieosiągalny, i gdy wydarzyło się coś, co mimo upływu sześćdziesięciu lat wciąż nie daje jej spokoju…
Epicka saga o heroicznej walce o siebie, o kraj, o miłość, o marzenia w czasie powstania styczniowego. To opowieść o stracie i nadziei w obliczu wojennej zawieruchy, o pięknym, szlachetnym uczuciu wystawionym na próbę i o zmaganiu się z losem.
„Japonka”
Ona jako jedyna nie bała się japońskich najeźdźców…
Opowieść o Polce, którą los rzucił na ogarnięty wojną Daleki Wschód. Barbara Prażmowska, polska studentka, zostaje pierwszą kobietą na japonistyce w Londyńskiej Szkole Studiów Orientalnych i Afrykańskich – SOAS. Wkrótce poznaje Davida Fitzroya, potomka arystokratycznego rodu angielskiego, a on popełnia dla niej mezalians. Gdy rozpoczyna się bombardowanie Londynu w 1940 roku, David postanawia udać się z żoną do Singapuru, wielkiej bazy brytyjskiej floty na Indo-Pacyfiku. Kiedy w lutym 1942 roku wojska japońskie zdobywają twierdzę, urywają się wszelkie ślady po Basi i jej mężu.
W 1959 do Karaczi w Pakistanie przybywa cyngiel CIA, były pracownik polskiego wywiadu w czasie wojny – Antoni Mokrzycki. To właśnie on podejmuje się misji odnalezienia zaginionej w 1942 roku młodej Polki. Nie ma jednak pojęcia, dokąd – przez czas, różne kultury i koszmar światowej wojny – zaprowadzi go to śledztwo…
Wojciech Dutka, autor bestsellerowych powieści o tematyce wojennej – „Amerykanka” i „Niemka” – tym razem opowiada o losie kobiety, którą wojna rzuciła na Daleki Wschód. W tej porywającej historii ukazuje także zderzenie kultur oraz determinację jednostki chcącej za wszelką cenę przetrwać.
„Chmurnik”
Poruszająca opowieść o zranionej i odtrąconej miłości, niszczącej sile zemsty, a także o tym, że od przeszłości nie można się odciąć…
Grzegorz Rachwał uciekł przed darem, w który nie wierzy, przed dziedzictwem, które go przytłacza, przed codziennością, w której to, co rzeczywiste miesza się z tym, co niezwykłe. Zostawił za sobą coś jeszcze, o czym nie może zapomnieć, a co wraca do niego w snach. Przeszłość upomina się o Grzegorza brutalnie i w najmniej spodziewanym momencie. Szukając zaginionej w bieszczadzkich lasach córki, szuka siebie i śladów historii sprzed lat, która nie tylko złamała jego życie, ale też zmieniła losy jego rodziny.
Joanna Wtulich tym razem snuje opowieść współczesną, czerpiącą inspiracje z życia ostatniego bieszczadzkiego rozpędzacza burz. Ta mocno osadzona w rzeczywistości historia pełna jest zarazem metafory i realizmu magicznego.
„Ofiara wyobraźni. W poczekalni Pana B”
Niebiański tercet pościgowy powraca!
Wiktoryna Strasz ginie w wypadku samochodowym. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie żyje, a jej Opiekunka – Dziesiątka – nie potrafi przeprowadzić podopiecznej do Zaświatu. Prosi o pomoc Zaświatowy Zespół Szybkiego Reagowania, w którego skład wchodzą: Archanioł Michał, były anioł stróż Szóstka oraz były urzędnik Poczekalni – Maurycy. Na miejscu okazuje się, że Wiktoryna zdążyła już dokuczyć swojej nielubianej synowej. Ekipa z Zaświatu będzie musiała nie tylko spacyfikować złośliwą starszą panią, ale i wytłumaczyć jej, że sama jest sobie winna.
Dlaczego Wiktoryna musiała zginąć? To był wypadek czy zabójstwo? Czy policja trafi na ślad złodziejskiej szajki? I czy zaświatowej ekipie uda się ściągnąć zagubioną w świecie własnej wyobraźni duszę tam, gdzie jej miejsce?